Severokorejští vojáci se připravují na bitvu u Kursku. Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že přes 7000 Severokorejců na frontové linii u hranic dostalo zbraně z Ruska.
Vojenský soud případ na žádost prokurátora projednával za zavřenými dveřmi, tedy s vyloučením veřejnosti. Předpokládalo se, že k vojáci vraždu spáchali, aby se dostali k vodce zakázané v oblasti bojů.
Tento trend bude podle Michaely Trněné z armádní Agentury personalistky nejspíš pokračovat. Armáda chce proto posílit benefity pro vojáky a ještě víc zjednodušit nábory nováčků.
„Za tři měsíce může člověk dostat základní výcvik, který mu umožní zacházet se zbraní, orientovat se v terénu, zvládat základní taktiku, ale to gros se bude odehrávat přímo na frontě,“ tvrdí Mičánek.
Jihokorejská zpravodajská služba uvedla, že 3000 Severokorejců je na vícero vojenských základnách a prochází tam výcvikem, například jak používat vojenskou techniku včetně bezpilotních letounů.
Ministerstvo obrany po pěti letech nachystalo novou koncepci přípravy Čechů na obranu. Plánuje díky ní dostat důležité informace o armádě k co nejvíce lidem.
Soul/Pchojngjang/Kyjev||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Jihokorejská tajná služba uvedla, že KLDR přesunula do Ruska na 1500 příslušníků speciálních sil, aby podstoupili výcvik. Celkově chce podle ní Pchjongjang vyslat na podporu Ruska na 12 tisíc vojáků.
KLDR Rusku už delší dobu podle zjištění ukrajinských zpravodajců i západních rozvědek dodává dělostřeleckou munici či protitankové a balistické střely, Moskva to popírá.
Zatím projekt vyšel na 95 milionů korun a armáda ho chce dál vylepšovat. Třeba propojením informačních systémů armády se systémem vojenských škol. V plánuje taky vývoj aplikace pro mobilní telefony.
Tlak na polsko-běloruskou hranici v posledních týdnech vzrostl, řekl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle tiskové agentury PAP.
Někteří to dělají pro peníze, jiní pro vlast. Část to dělá prostě proto, že „nemají, co jiného by dělali“. Neznámý počet lidí bez domova podepsal smlouvu s ruskou armádou, aby šli bojovat na Ukrajinu.
Před ministerstvo obrany přišlo asi 20 lidí, mezi nimi aktivistky z hnutí Cesta domů (Puť domov), které sdružuje příbuzné mobilizovaných vojáků, policie ve večer demonstrace odvedla deset žen.
Na Ukrajině také poklesla porodnost na nejnižší zaznamenanou úroveň, píše WSJ. V první polovině letošního roku podle vládních údajů zemřelo asi třikrát více lidí, než se jich narodilo.
Ukrajinský koordinační štáb upozornil, že tato výměna zajatců byla výjimečná tím, že se poprvé po dlouhé době podařilo osvobodit z ruského zajetí i ženy.
„Putin zjevně nechce vyhlásit generální mobilizaci, protože by to znamenalo, že musí přiznat, že válčení na Ukrajině není nějaká ‚speciální vojenská operace‘ a že válku nezvládá,“ říká odborník.
Pokud by Rusko zaútočilo na některou ze zemí NATO, evropští a američtí vojáci by se museli co nejrychleji dostat na své východní křídlo. Rychlému přesunu ale brání zdlouhavé administrativní procesy.
Minimální měsíční plat pro vojína, který se účastní bojů na Ukrajině, je stanoven na 204 000 rublů (55 400 korun). To je podstatně vyšší částka, než jaká je průměrná rmzda v zemi.