Nad USA bude k vidění úplné zatmění Slunce. Česko si pozorovatelné zatmění počká 118 let

Neopakovatelná podívaná čeká severní část Spojených států amerických. Na úzkém pásu země bude totiž k vidění úplné zatmění Slunce. Na vzácný jev se jedou podívat odborníci i turisté z celého světa.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplné zatmění slunce.

Úplné zatmění slunce. | Foto: Nakae Nakae

Zatmění nad severoamerickým kontinentem začne 21. srpna kolem čtvrt na jedenáct dopoledne tamního času, na západním pobřeží státu Oregon. Takzvaný pás totality – oblast, ve které bude Slunce zcela zastíněné – projde celým kontinentem přes celkem dvanáct amerických států a zmizí nad Atlantským oceánem.

Tento pás je ale jen asi 150 kilometrů široký, a tak na zbytku kontinentu lidé uvidí jen částečné zatmění. Například obyvatelé Mexika a Kanady uvidí Slunce zakryté zhruba z poloviny. 

K tomuto zajímavému úkazu na Zemi může dojít proto, že zdánlivý rozměr Měsíce a Slunce, je na naší obloze téměř přesně stejný, vysvětluje Michal Švanda z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. 

„V roce 1919 byla díky zatmění potvrzena Einsteinova Obecná teorie relativity. Astronomové totiž vypozorovali, že díky sluneční gravitaci se světlo, které kolem něj prochází, lehce ohýbá. Některé hvězdy, které byly vidět blízko Slunce, tak při zatmění vypadaly, jako by byly na trochu jiném místě, než měly být.“

Zatmění Slunce je významné hlavně pro astronomy, kteří za ním často míří i do dalekých destinací. Při tomto úkazu je totiž možné pozorovat i jindy velice těžko viditelnou sluneční korónu. A ta je pro vědce stále velkou neznámou. 

Zajímavá je například její teplota. Podle docenta Michala Švandy dosahuje totiž až milionu stupňů, zatímco povrch Slunce má teplotu jen asi šest tisíc stupňů Celsia. „Pro pochopení tajů sluneční koróny, potřebujeme poznat to celkové propojení mezi fotosférou, chromosférou a korónou.

A to je vlastně možné jenom během úplných zatmění, kdy sluneční disk zakrývá náš Měsíc,“ říká. Astronomové jinak pozorují korónu pomocí takzvaných koronografů. Ale těmito přístroji můžou vidět jen její vnější části. 

Hotely vyprodané měsíce dopředu. Američané se chystají na úplné zatmění Slunce

Číst článek

„Úplné zatmění v České republice bude pozorovatelné až 7. října roku 2135 a pás totality bude procházet přes severní Čechy. Pokud byste chtěli spatřit nějaké úplné sluneční zatmění v bližší době a v relativně dostupných vzdálenostech, tak bych asi poukázal na 12. srpna roku 2026, kdy zatmění bude pozorovatelné ve Španělsku,“ říká Michal Švanda.

Těšit se ale můžeme alespoň na částečná zatmění Slunce. V příštím desetiletí je uvidíme hned třikrát, a to v letech 2021, 2026 a 2027. To poslední jmenované si pak užijí hlavně návštěvníci a obyvatelé Egypta, kde dojde k druhému nejdelšímu zatmění v tomto století. 

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme