Měsíc vstoupil do zemského stínu, šlo o nejdelší zatmění v tomto století. Na řadě míst ale bylo zataženo
Neměli jste čas být venku, nenašli jste vhodný výhled, nebo u vás bylo zataženo? Podobně dlouhé zatmění Měsíce nastane znovu až za 105 let, nabízíme proto záznamy přenosů výjimečného vesmírného jevu tak, jak ho sledovali pozorovatelé v různých částech světa. Zatmění bylo v Česku viditelné od 21.30 do 23.13 hodin. Plánovaný přenos českého pozorování zatmění Měsíce z brněnské hvězdárny ale znemožnila nepřízeň počasí na jižní Moravě.
Hned po soumraku se objevil již polotmavý úplněk nízko nad jihovýchodním obzorem, což bylo v Praze ve 20.47.
Server iROZHLAS.cz v souvislosti s pozorováním zatmění Měsíce vyzývá čtenáře, aby poslali své fotografie na adresu irozhlas@rozhlas.cz. Na autory nejhezčích snímků čeká drobný dárek od redakce.
V jiných částech republiky se čas lišil o minuty. V té době už byl levým dolním okrajem ponořen asi 35 procenty svého průměru v zemském stínu.
Úplné zatmění začalo ve 21.30 nad jihovýchodním obzorem. Na obzoru v té době vycházel jasný Mars.
Zatmění skončilo ve 23.13, další hodinu pak Měsíc bude vystupovat ze zemského stínu. Ještě asi deset minut po skončení fáze částečného zatmění bude možné sledovat slábnoucí ztmavnutí západního okraje Měsíce v zemském polostínu.
Přímé přenosy ve světě
Na řadě míst v České republice pozorování jevu komplikovaly nebo znemožňovaly meteorologické podmínky a přechod bouřkové oblačnosti. Nabízíme tak záběry ze světa, které vysílal například youtube kanál Global News:
Ve 21:45 českého času začal komentovaný přenos na facebooku britské Královské observatoře v londýnském Greenwichi:
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) začal přenášet záběry zatmění Měsíce už ve 20:15 našeho času. Přenos se dal sledovat i přímo na webu NASA TV.
Měsíc v rudých tónech
Ani při úplném zatmění Měsíc z oblohy zcela nezmizel. Do zemského stínu totiž pronikalo slabé sluneční záření lomené přes zemskou atmosféru.
Jak sledovat zatmění Měsíce? To nejzajímavější se odehraje do půlnoci, vidět bude i Mars
Číst článek
Měsíc proto chytl naoranžovělý, cihlově červený, rudý, nebo dokonce nahnědlý nádech.
Nejzajímavější zabarvení bývá zpravidla na počátku a před koncem fáze úplného zatmění, kdy se na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozonem.
Ten k načervenalému zabarvení ztemnělého Měsíce dodává světle šedý až namodralý nádech.
Večer pak během maximální fáze zatmění ve 22:22 nastal úplněk, kdy byl Měsíc asi o 14 procent menší než při letošním lednovém superúplňku.
Mars bude nejblíže k Zemi za posledních 15 let
Nedaleko Měsíce byl v pátek pozorovatelný také načervenalý Mars. Čtvrtá planeta Sluneční soustavy bude čtyři dny po zatmění nejblíže k Zemi za posledních 15 let. Mars se k Zemi přiblíží na 57,5 milionu kilometrů a podle Pavla Kabrhela z hradecké hvězdárny půjde dalekohledem pozorovat na planetě větší detaily.