Na Zemi dorazí schránka se vzorky z planetky Bennu. Pomůže vědcům pochopit počátky Sluneční soustavy
Na Zemi se v neděli v případě úspěšného manévru vrátí schránka s prachem a horninami nasbíranými v roce 2020 na planetce Bennu. Mise amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka skládá, je ale i pohledem do hluboké minulosti z počátků Sluneční soustavy, který se zachoval ve vesmírném vakuu.
Kapsle bude obsahovat přibližně čtvrt kila materiálu odebraného z povrchu asteroidu Bennu. Z něj sonda OSIRIS-REx před několika lety nasála hmotu a vydala se vesmírem zpět směrem k Zemi.
Vzorek ve schránce vypuštěné sondou vstoupí v neděli do atmosféry závratnou rychlostí až 44 500 kilometrů za hodinu a schránka, která s pomocí padáků zpomalí na 18 kilometrů za hodinu, na povrch Země dopadne za 13 minut.
Dosedne asi v 16.55 SEČ do vytyčené oblasti v poušti amerického státu Utah.
Pokud vše půjde podle plánu, bude to poprvé, co se Spojeným státům podaří na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět ke zkoumání.
Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Před třemi lety pak předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky Bennu a pomocí robotické paže sesbírala z povrchu planety výzkumný materiál.
Zatímco se schránka a její obsah budou řítit k Zemi, sonda OSIRIS-REx znovu nastartuje motory, aby proletěla kolem Země a vydala se na novou misi k planetce Apophis. Ta podle propočtů v roce 2029 proletí okolo Země ve vzdálenosti 32 tisíc kilometrů. Tato mise ponese název OSIRIS-APEX.