Na Zemi dorazí schránka se vzorky z planetky Bennu. Pomůže vědcům pochopit počátky Sluneční soustavy

Na Zemi se v neděli v případě úspěšného manévru vrátí schránka s prachem a horninami nasbíranými v roce 2020 na planetce Bennu. Mise amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA) umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka skládá, je ale i pohledem do hluboké minulosti z počátků Sluneční soustavy, který se zachoval ve vesmírném vakuu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po uvolnění modulu OSIRIS-REx spustí trysky, aby se vyhnul srážce se Zemí (animace)

Po uvolnění modulu OSIRIS-REx spustí trysky, aby se vyhnul srážce se Zemí (animace) | Zdroj: NASA

Kapsle bude obsahovat přibližně čtvrt kila materiálu odebraného z povrchu asteroidu Bennu. Z něj sonda OSIRIS-REx před několika lety nasála hmotu a vydala se vesmírem zpět směrem k Zemi.

Vzorek ve schránce vypuštěné sondou vstoupí v neděli do atmosféry závratnou rychlostí až 44 500 kilometrů za hodinu a schránka, která s pomocí padáků zpomalí na 18 kilometrů za hodinu, na povrch Země dopadne za 13 minut.

Dosedne asi v 16.55 SEČ do vytyčené oblasti v poušti amerického státu Utah.

Pokud vše půjde podle plánu, bude to poprvé, co se Spojeným státům podaří na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět ke zkoumání.

Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Před třemi lety pak předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky Bennu a pomocí robotické paže sesbírala z povrchu planety výzkumný materiál.

Zatímco se schránka a její obsah budou řítit k Zemi, sonda OSIRIS-REx znovu nastartuje motory, aby proletěla kolem Země a vydala se na novou misi k planetce Apophis. Ta podle propočtů v roce 2029 proletí okolo Země ve vzdálenosti 32 tisíc kilometrů. Tato mise ponese název OSIRIS-APEX.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme