Polární záře na Jupiteru a jeho prstence. NASA zveřejnila nové snímky z Webbova teleskopu

Jupiter jako nikdy dříve. Pomocí Webbova teleskopu se Národnímu úřadu pro letectví a vesmír podařily vytvořit snímky, které plynného giganta ukazují v naprosto jiném světle. Na snímcích jsou patrné masivní a silné bouře, polární záře a i extrémní teplotní a tlakové podmínky. Snímky pomohou vědcům odhalit, co se na planetě odehrává.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové snímky Jupiteru z Webbeova vesmírného teleskopu. Zbarvení způsobují čočky, které snímají infračervené světlo.  Na pólech planety jdou vidět polární záře; čím bělejší jsou jiná místa na planetě, tím jsou jednotlivé bouře výše

Nové snímky Jupiteru z Webbeova vesmírného teleskopu. Zbarvení způsobují čočky, které snímají infračervené světlo. Na pólech planety jdou vidět polární záře; čím bělejší jsou jiná místa na planetě, tím jsou jednotlivé bouře výše | Foto: NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team | Zdroj: NASA

Na prvním snímku samotného Jupiteru lze vidět polární záře na jeho pólech. Jak vysvětluje NASA, čím jsou místa na planetě světlejší, tím jsou bouře, které Jupiter svírají, výše nad povrchem. Mraky totiž odráží více světla. Tmavé regiony jsou naopak mračny nejspíše málo blokované.

„Tak dobré snímky jsme, upřímně, vůbec nečekali,“ komentovala je astronomka Imke de Paterová, emeritní profesorka z kalifornské univerzity. Ta byla, se svým kolegou Thierry Fouchetem z pařížské observatoře, vedoucím pozorování, se kterého snímky vznikly.

„Je neuvěřitelné, jaké detaily můžeme na snímcích pozorovat. Vidíme Jupiter společně s jeho prstenci, satelity (měsíce) a s galaxiemi v pozadí,“ dodává Paterová.

Na širším záběru Jupiteru lze vidět několik úkazů: na orbitě zleva měsíce Amalthea a Adrastea, polární záře na obou pólech a jemně viditelné prstence planety | Foto: NASA, ESA, CSA, Jupiter ERS Team | Zdroj: NASA

Na širším záběru lze vidět měsíce Amalthea a Adrastea. Na snímku lze také spatřit prstence Jupiteru, které nejsou moc výrazné. V pozadí se nachází mnoho hvězd a galaxií.

Zpracování dat

Na zemi nepřicházejí snímky v takovém formátu, jako kdybychom je vyfotili třeba na fotoaparát.

Z teleskopu přicházejí data o tom, jak moc světlo září, když dorazí do jeho senzorů. Tato primární data zpracovávají vědci ve velitelství projektu, ze kterých poté snímky vytvoří .

Teleskop snímky pořídil pomocí své NIRCam, což je kamera, která má tři čočky, které jsou schopny snímat infračervené světlo.

Webbův teleskop je výsledkem spolupráce několika vesmírných agentur: NASA, ESA (Evropská vesmírná agentura) a CSA (Kanadská vesmírná agentura). Vědcům pomůže zkoumat historii vesmíru a pátrat po životě mimo Sluneční soustavu.

jca Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme