Havrani jsou vítací typy a zbavit se jich je velmi těžké. Tento boj zatím prohráváme, říká ornitolog

V centru Českých Budějovic, Tábora a dalších měst hnízdí havrani. Části místních obyvatelů to vadí. Českobudějovický magistrát proto požádal biology o projekt, který lidem přiblíží chování havranů a představí je v lepším světle. „Soužití s havrany není jednoduché. Když vám pod okny hnízdí stovky, možná tisíce ptáků, kteří se každé ráno v půl páté začnou vítat, tak to rozhodně není nic příjemného,“ uznává přírodovědec Petr Veselý.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Havrani

Havran má druhové jméno polní, v posledních letech ale sídlí ve městech | Zdroj: Shutterstock

Havran je totiž velice společenský pták, vysvětluje přírodovědec Petr Veselý z Jihočeské univerzity:

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s přírodovědcem Petrem Veselým

„Kdykoli se v Budějovicích podíváte na nebe, havrana tam nikdy neuvidíte samotného. Jejich populace je tu poměrně veliká a funguje tak, že různě po městě jsou hnízdiště. Jsou to koloniálně hnízdící zvířata a v každé kolonii je i poměrně velké množství hnízd.“

V okamžiku, kdy mají havrani mláďata, ptačí páry se na noc rozdělují.

„Samice zůstávají na hnízdech, zatímco samci odlétají na společné nocoviště. Každé ráno se odtud vracejí za družkami a tehdy se opravdu vítají, sdělují si informace z prožité noci,“ líčí ornitolog, který se zaměřuje na studium ptáků, kontakt predátorů s kořistí i výstražné signály a obranné strategie zvířat.

Plašit havrany z polí je podle ornitologa zbytečné, zemědělce ptáci prý vždycky obelstí

Číst článek

Komunikace mezi havraním manželem a manželkou je i podle vědeckých výzkumů poměrně bohatá.

„Samec přináší množství informací například o tom, kde včera našel jakou potravu, kde viděl jakého predátora a kam by mohli dnes vyrazit hledat něco k snědku,“ potvrzuje Petr Veselý.

Havran polní a městský

Havran má druhové jméno polní, v posledních letech ale sídlí ve městech.

„Projekt, který podpořil i Jihočeský kraj, se zaměřoval na to, jak havrani fungují v prostoru. S využitím vysílaček, které nám neustále posílaly informace o pozici zvířat, jsme sledovali, na jakém prostoru se havrani pohybují,“ říká Veselý s tím, že zadání se týkalo i toho, že havrani někdy vybírají obsah popelnic a odpadkových košů.

Vědci ale zjistili, že havrani se stále živí převážně na polích a v krajině tráví většinu času hledáním potravy, je totiž býložravec. „Z vysílaček vidíme, že když se někde vyseje na pole třeba kukuřice, hned se tam havrani nahrnou.“

Nové kolonie ve městech

V Českých Budějovicích hnízdí havrani už třicet let. Některá hnízdiště se ustálila, jinak se ale místa, která si havrani vybírají, mění. Svá robustní a vytrvalá hnízda staví v různých částech města.

Z farem postupně mizí ptačí druhy, změny v zemědělství jsou pro ně nevhodné, tvrdí vědci

Číst článek

Důvodem takové migrace je zřejmě to, že hnízdiště časem přestane vyhovovat. „Pravděpodobně se v hnízdech začnou množit paraziti. A samice, které u havranů o bydlení rozhodují, vyžadují nová, čistá obydlí,“ vysvětluje Veselý.

Tímto způsobem se ovšem havrani po městech šíří. „Proto teď třeba v Českých Budějovicích v Písecké ulici na Pražském předměstí vzniká nová kolonie. V místě, kde na něco takového lidé nebyli zvyklí. Je z toho nový konflikt, nová nepříjemnost,“ dodává.

Zbavit se havranů?

Pomoc není jednoduchá. „Veškeré zásahy narážejí na to, že havran je chráněný živočich, stejně jako všichni volně žijící ptáci u nás. Přímé zásahy, které by vedly například k vybíjení, nejsou možné. Lidé se proto pokoušeli havrany v jejich městském životě rušit,“ říká vědec.

Nevěra a nevlastní mláďata v hnízdě. Vědci v jižních Čechách odkrývají utajený život vlaštovek

Číst článek

„Na Táborsku se to dělalo prostřednictvím sokolnicky vedeného dravce, v Budějovicích se stříhaly větve stromů tak, aby se tam havranům špatně stavěla hnízda. Žádná z těchto metod se neukázala jako účinná,“ připomíná.

Snahy o to vypudit odněkud havrany nejenom nejsou jednoduché, ale navíc bývají i kontraproduktivní.

„Jakmile jsou havrani nějakým způsobem intervenováni, tak na to reagují tím, že zahustí populaci a ještě jich z roku na rok přibude. Takže zatím se zdá, že je to boj, který prohráváme,“ uzavírá ornitolog Petr Veselý.

Poslechněte si celý rozhovor o havranech, ale třeba také o zvědavých sýkorkách, zákeřných světluškách nebo vychytralých kukačkách, audio je nahoře v článku.

Eva Kadlčáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme