Budou mít zemědělci kvůli AI systémům méně práce? „Systémy, které se vyvíjejí, naopak řeší to, že zaměstnanců, kteří chtějí v zemědělství pracovat, není dostatek,“ přibližuje děkan Petr Bartoš.
Fakulta sociálních věd Karlovy univerzity vyjde vstříc studentům, kteří se kromě vzdělávání připravují na obranu Česka jakožto vojáci aktivních záloh armády.
„Dokonce tam v zimním období dochází k opakovaným oblevám. Přijde déšť, dva dny prší, tundra se ponoří do vody a pak zase zamrzne. To jsou kritické podmínky pro celý ekosystém,“ varuje Josef Elster.
Nebýt třeboňských řas, měli by v hornorakouských jezerech málo candátů. Po vykulení totiž hladoví a většina jich uhyne, jihočeští vědci ale přišli na to, jak jim zajistit kvalitní potravu.
„Soužití s havrany není jednoduché. Když vám pod okny hnízdí stovky, možná tisíce ptáků, kteří se každé ráno v půl páté začnou vítat, tak to rozhodně není nic příjemného,“ uznává přírodovědec Veselý.
„Letošní šance se zdály vysoké, přesto jsme věděli, že to možná nevyjde,“ řekla polární vědkyně Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
„Vezmeme česnek, dáme ho do sáčku a pak do sušárny, kterou nastavíme na potřebnou teplotu. Teplotu využíváme k tomu, aby se významně změnily chutě i vlastnosti česneku,“ popisuje Smetana.
Výzkum probíhal v minulých letech v rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Po dva roky se zaměřoval na dvě stáda exmoorských pony.
Archeologové budou dál pátrat po ostatcích prvního převora českobudějovického dominikánského kláštera Jindřicha Libraria. Kosti, které našli v zazděné nice kostela, totiž patřily někomu jinému.