Vlk je vrcholový predátor, ohrožují ho pouze přírodní podmínky, ilegální lovci či automobily. V Česku se na rozdíl od Slovenska vlci střílet nesmějí i proto, že Česko přijalo jinou evropskou směrnici.
Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Pro člověka není nebezpečná, lidé ale mohou být přenašeči.
Novelu se pokusila napadnout vícerá ochranářská sdružení. Upozornila, že povolení odstřelu není založené na odborných argumentech a vyvolává vážné obavy o budoucnost ohrožené vlčí populace.
Poslanec ANO Hubert Lang odpaloval ohňostroj nedaleko stájí v Bílově na severním Plzeňsku. Za bezohledné chování ho kritizovala profesionální drezurní jezdkyně a trenérka Adéla Neumannová.
Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků. Nejvíc vědci zatím debatují o tom, zda měl podobné letové schopnosti jako moderní ptáci.
Vedení mysliveckého spolku podle jeho hospodáře nevědělo o jednání myslivců, kteří močili na vnadiště ve snaze bojkotovat policejní odstřely divokých prasat na Liberecku a Jesenicku.
„Tohle je novinka. Už jsem tu měl jeleny s vánočními světýlky na parohách, ale nikdy nic takového. Srny nejsou zvyklé nosit oblečení,“ konstatoval Eamon McArthur z ochranářské služby.
Učitelé a rodiče se obávali, že by zlodějem mohla být narušená osoba s fetišem na boty. Policie proto nainstalovala ve školce v prefektuře Fukuoka tři kamery.
Pracovníci bezpečností kontroly si všimli, že muž má až příliš vypouklé břicho. Po nadzvednutí košile zjistili, že má na sobě balíčky se schovanými zvířaty.
„Historicky hrála zvířata ve vztazích mezi státy vždy zvláštní roli. Bývala darovávána na znamení podpory a laskavosti,“ uvedl v televizním projevu ruský ministr přírodních zdrojů Alexandr Kozlov.
Po střetu se zvěří má řidič postupovat jako při jiné nehodě. Jen v minimech případů není nutné volat policii - když je škoda na autě pod 100 tisíc a je jasné, že není zraněný ani člověk, ani zvíře.
Aktivisté se podle své mluvčí spojili po tom, co v médiích viděli záběry pořízené skrytými kamerami v některých chovech, na nichž zaměstnanci zvířata bijí, kopou do nich, nebo je mlátí tyčemi.
Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.
„Nedá se tak úplně věřit knihám, které píšou myslivci. Tvrdí v nich, že když prší, hřmí a blýská se, dají se například srnky na útěk. Vůbec to není pravda!“ říká Michael Gärtner.
Někteří ochránci přírody kritizují, že miliony dolarů, které společnosti investují do obnovení druhu, by bylo lepší vynaložit na ochranu biotopů zvířat, jimž v současnosti hrozí vyhynutí.
„Připravujeme širší kontrolní akci dodavatelů pro firmu Madeta a podíváme se na to, jakým způsobem se starají o zvířata,“ uvádí ředitel Státní veterinární správy.
Podle veterinární správy je ze záběrů jednoznačné, že byl porušen zákon na ochranu zvířat proti týrání. Veterináři chystají v dotčených chovech kontrolu.
„Jako druhá zoo v Evropě jsme získali luskouny, a jako první zoo v Evropě jsme odchovali mládě. To mládě se jmenuje Šiška,“ říká Miroslav Bobek v rozhovoru pro Radiožurnál.
Nová studie říká, že zvířata podobný výraz tváře ukazují v jiných kontextech. „Nejen když se dívají na pána nebo na sebe, ale i když jsou sama,“ upozorňuje evoluční biolog Kratochvíl.
Ztracený kocour dokázal přežít v obrovském národním parku, který je větší než některé americké státy. Páníčkové také vyzvali další majitele domácích mazlíčků, aby jim nainstalovali sledovací zařízení.
Ze zoologické zahrady Na Hrádečku na Jidřichohradecku utekli v úterý dva psi ušatí. Zoo vyzývá všechny, kteří zvířata spatří, aby zavolali na telefonní číslo 732 353 340 či 725 883 561.
Ornitologové tak nyní spekulují, jestli nešlo během všech případů o jednoho konkrétního ptáka. A to i přesto, že se incidenty staly stovky kilometrů od sebe.