Slovensko od nového roku zrušilo ochranu vlků. Odlovit je možné až 74 zvířat

Na Slovensku se od Nového roku opět smí střílet vlci. Podle vyhlášky ministerstva zemědělství jich myslivci smí usmrtit až 74 za sezonu. Důvodem jsou zejména škody, které vlci způsobují na hospodářských zvířatech. Ochranáři tvrdí, že odstřel tolika jedinců může vést až k vyhubení vlka karpatského na slovenském území. Vyhláška navíc může zasáhnout i populaci vlka v České republice.

Od stálého zpravodaje Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk eurasijský v bratislavské ZOO

Vlk eurasijský v bratislavské ZOO | Foto: Částka Jiří | Zdroj: Profimedia, ČTK

Vlk byl na Slovensku od června 2021 celoročně chráněný. Nová vyhláška ho ale vyřadila ze seznamu chráněných živočichů. Odstřel je povolený v intervalu od 1. září do 15. ledna. To znamená, že už teď v prvních 15 dnech roku je lov vlka legální. Náměstek ministerstva životního prostředí Filip Kuffa na myslivce apeloval, aby čas využili.

0:17

Každoroční mapování pohybu šelem sleduje i přesuny vlků. Potvrdilo jejich výskyt v severní části Beskyd

Číst článek

Slovensko se tak vrací zhruba ke stejným k podmínkám, které platily před čtyřmi lety. Lovná sezona je ale o dva měsíce delší. Vlky je možné střílet i v některých národních parcích a územích evropského významu. Naopak ve většině oblastí kolem hranic jsou vlci v bezpečí.

Hlavním důvodem ke zrušení ochrany jsou podle vládní koalice zájmy slovenských zemědělců. V roce 2023 vlci způsobili škody v přepočtu za skoro 13,5 milionu korun, zejména na ovcích, kozách a lesní zvěři.

‚Škody budou růst‘

Novelu se pokusila napadnout vícerá ochranářská sdružení. Organizace Aevis, My sme les a WWF Slovensko upozornily, že povolení odstřelu není založené na odborných argumentech a vyvolává vážné obavy o budoucnost ohrožené vlčí populace.

Ochranáři tvrdí, že odstřel vlků bude ve snaze snižovat hospodářské škody spíš kontraproduktivní.

Zejména proto, že šelmy redukují množství přemnožené spárkaté zvěře, která poškozuje zemědělské plodiny. A také proto, že vlci žijí v hierarchických smečkách, které vede dominantní pár.

„Vlci žijí asi 15 let. Během života poznávají terén, vylepšují své lovecké techniky. Smečka je pak mimořádně účinná při lovu v lese a nepotřebuje chodit k hospodářským zvířatům,“ vysvětluje náčelník Lesoochranářského seskupení VLK Juraj Lukáč.

4:05

Ochránci přírody řeší podmínky případného odchytu nebo odstřelu vlků v Královéhradeckém kraji

Číst článek

Pokud kvůli odstřelu smečka o dominantní pár přijde, výrazně klesne její schopnost efektivně lovit. Právě v takové situaci vlci raději volí dostupnější potravu – stáda ovcí nebo koz.

„Paradoxně tedy předpokládáme, že se zvýší škody způsobené vlky na hospodářských zvířatech,“ uzavírá Lukáč.

Ohrožení karpatského vlka

Na Slovensku je zhruba 600 vlků obecných. Zejména v horách žije poddruh vlk eurasijský, někdy nazývaný jako vlk karpatský.

Ochranáři upozorňují, že kvůli odstřelu může úplně vymizet.

Juraj Lukáč vyzdvihuje studii Univerzity Karlovy, podle které je přežití vlka karpatského na slovenském území závislé od 50 jedinců.

„Studie konstatuje, že dolní kritická hranice, kdy už může dojít k zániku populace, je 100 jedinců. To znamená, že jsme už pod hranicí udržitelnosti karpatského vlka. Plánovaný odstřel 74 kusů může populaci na Slovensku zlikvidovat.“

Vlci k životu využívají rozsáhlá teritoria o stovkách kilometrů čtverečních. Slovensko tak část svých vlků prakticky sdílí i s okolními zeměmi. Odstřel proto není povolený v pohraničních oblastech.

3:13

Odborníci se snaží spočítat, kolik vlků se letos celkem narodilo na území Šluknovského výběžku

Číst článek

U části česko-slovenské hranice to ale neplatí. Podél hranic na úrovni města Trenčín se vlci smí lovit dál. Může to tak ohrozit i migrující českou populaci.

Rekordní odstřel medvědů

Slovenská vláda v uplynulém roce zjednodušila také odstřel medvědů hnědých. Zejména kvůli hrozícím střetům s člověkem.

Celkem jich bylo za uplynulý rok zastřeleno 94 - zhruba dvojnásobek oproti dosud rekordnímu roku 2010. Dalších 50 jedinců uhynulo zejména kvůli dopravním nehodám.

Organizace My sme les během roku upozorňovala, že zabíjeni jsou i medvědi, kteří nesplňují zákonné podmínky pro odstřel, mezi které patří zejména ztráta plachosti zvířete a jeho přibližování se lidským obydlím.

Ministr životního prostředí Tomáš Taraba oznámil, že chce i pro odstřel medvědů stanovit roční kvóty. Nejprve ale nechá vypracovat sčítání populace, ke kterému mají být využívané fotopasti a umělá inteligence.

Ladislav Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme