Vlk je vrcholový predátor, ohrožují ho pouze přírodní podmínky, ilegální lovci či automobily. V Česku se na rozdíl od Slovenska vlci střílet nesmějí i proto, že Česko přijalo jinou evropskou směrnici.
Novelu se pokusila napadnout vícerá ochranářská sdružení. Upozornila, že povolení odstřelu není založené na odborných argumentech a vyvolává vážné obavy o budoucnost ohrožené vlčí populace.
V národním parku České Švýcarsko se podle Lukáše Žáka z České zemědělské univerzity narodilo minimálně osm vlčat. Na základě záběrů z fotopastí ale soudí, že jich může být i deset.
„Tohle byl útok 11. března. Ovce ležela dole u plotu, má sežranou hlavu, chybí přední noha. Pokračoval, pak mi zabil jehně, ale to už zabíjel jenom ze zábavy,“ ukazuje chovatelka.
Předchozí rekordy činily 1092 kilometrů u vlka, který se přesunul mezi Norskem a Švédskem, a 880 kilometrů pro vlka, který se pohyboval mezi Německem a Běloruskem.
Výzkum má ukázat, zda se jeleni vyskytují hlavně v oblastech s kvalitní potravou, nebo zda jsou kvůli návratu vlků opatrnější. Zároveň vědci mohou z trusu vlků zjistit složení jejich potravy.
Vlky na území dnešního Českého Švýcarska člověk vyhubil nejpozději v roce 1756, kdy byl na území českokamenického panství údajně odstřelen poslední jedinec.
Tyrolsko už jako spolková země výjimečný odstřel hybridních vlků povolilo, což je ale poměrně sporné rozhodnutí. Řada expertů tvrdí, že tím může porušovat dosavadní zákony.
CHKO Beskydy patří díky výskytu velkých šelem mezi evropsky významné lokality. Nejlepší podmínky má v horách severovýchodní Moravy vlk, poměrně dobré podmínky rys a nejméně příznivé medvěd.
Vlčí smečky se v posledních letech vracejí do hor Moravskoslezského kraje. Jejich opětovné osidlování beskydských lesů ale působí problémy především chovatelům ovcí.
V Česku se zvyšuje počet vlků. Odborník z Mendelovy univerzity Miroslav Kutal ale tvrdí, že pravděpodobnost přímého setkání vlka s člověkem je stále velmi nízká.
„Po vyhodnocení dosud získaných informací zahájili policisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy,“ oznámila ves středu mluvčí chomutovské policie.
Krkonoše se tak staly dalším vlčím teritoriem v České republice. Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl již dříve potvrzen na Broumovsku a také v Orlických horách.
„Z dat telemetrického obojku víme, že se vlk pohybuje v teritoriu domovské smečky,“ vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky.
Autor kolekce Daniel Roseberry uvedl, že všechny zvířecí hlavy byly vyrobené z pěny, při jejich vzniku „nebylo ublíženo žádnému zvířeti“, a dodal, že jeho návrhy jsou inspirovány Alighieriho. Peklem.
Rozhodnutí propustit mladého vlka z péče záchranné stanice předcházelo detailní zhodnocení zdravotního stavu veterináři a analýza DNA, která určila příslušnost ke konkrétní krušnohorské smečce.
Vědci mohou lépe sledovat pohyb a životní styl vlků v Národním parku České Švýcarsko. Dvě ze zvířat nosí speciální monitorovací obojek a dále jejich populaci monitoruje několik fotopastí.
„Se záchranou vlků nejsou v Česku zkušenosti a ministerstvo životního prostředí zaspalo s přípravou plánu, jak v podobných případech postupovat,“ říká Štěpánka Kadlecová.
Ve středu podstoupil vlk plánovanou operaci na ortopedické veterinární klinice v Praze. Jak potvrdila záchranná stanice živočichů Drosera z Bublavy na Sokolovsku, operace se vydařila.
Vlk z Krušnohoří, jak mu teď řada lidí na Karlovarsku přezdívá, byl po dvou návštěvách veterinárních ordinací převezen na speciální ortopedickou kliniku do Prahy, kde mělo dojít k operaci kyčle.
U hranic s Rakouskem na jihu Čech trasa Stezky Českem turisty zavede až do hlubin Žofínského pralesa, který je nejstarší přírodní rezervací pevninské Evropy.