Rakousko má problém s hybridními vlky, zákony na ochranu přírody jsou sporné v otázce jejich odstřelu
Rakouští ochránci přírody obviňují alpské zemědělce z týrání zvířat. Prý málo chrání ovce, na jejichž stáda často útočí vlci. Rakousko navíc bojuje s častým výskytem takzvaných hybridních vlků, tedy kříženců psů a vlků, u kterých není jasné, zda se na ně vztahují zákony na ochranu divokých zvířat.
Podle ochránců přírody mohou zemědělci za to, že ovce vystavují nebezpečí. Na horských pastvinách se často pasou samy bez dozoru, což ale není unikátní. Protože je ovce domácí podle aktivistů domestikované zvíře, neumí se prý ubránit predátorovi nebo se schovat, a proto se často stává jeho obětí. Podle ochránců přírody by se měli zemědělci více zasadit o bezpečnostní opatření, třeba mít u pastviny více lidí, aby vlkům zabránili přiblížit se k místu.
Na Šumavě žije podle odhadů 36 vlků, o čtvrtinu více než předloni. V pěti smečkách se navíc vlci množili
Číst článek
Rakouská agrární komora to považuje za naprosto směšný argument a dodala, že vysokohorský chov je jeden z nejlepších způsobů, jak zajistit domácím zvířatům komfort. Problémem podle ní nejsou pastevci, ale vlci.
Naopak aktivisté tvrdí, že se útoky vlků na ovce zemědělcům vlastně hodí, protože dlouhodobě usilují o odstřel vlků.
Hybridní vlci
Problém pro Rakousko představují také hybridní vlci. V poslední době se o nich vedou spory především v Tyrolsku a v Korutanech, kde je jejich výskyt hodně častý, hybridních vlků, tedy kříženců vlků a psů, je zde čím dál více.
Tyrolsko už jako spolková země výjimečný odstřel povolilo, což je poměrně sporné. Řada expertů tvrdí, že tím může porušovat dosavadní zákony.
V Korutanech začínaly zaznívat námitky, že pokud se jedná o hybridní vlky, tak nejde o čistokrevná zvířata, na která se vztahuje druhová ochrana, a jejich odstřel by tak mohl být legislativně snazší. Tomu se ale snaží zabránit ochránci přírody.
Fotopast v národním parku České Švýcarsko odhalila šest nových vlčat. Stejná smečka měla loni jen tři
Číst článek
Podobné dilema s častým výskytem těchto vlků řeší i Bavorsko a to také sáhlo po radikálnějším řešení a povolilo lov v případě, že vlk usmrtí hospodářské zvíře. I tak ale hrozí vleklé soudy, protože ani němečtí aktivisté s tímto řešením nesouhlasí.
Vlci v Rakousku spadají do kategorie přísně chráněný ohrožený druh, kterou chrání celounijní směrnice. Zákon je staršího data a dosud nebyl změněn, i když k tomu bylo dáno hodně podnětů. V době, kdy byl přijímaný, bylo vlků mnohem méně než v současné době.
Dokonce i čeští myslivci usilovali před několika lety o změnu těchto pravidel. Odstřel vlků se dostal také k soudnímu dvoru Evropské unie v roce 2019, kdy se na něj obrátili aktivisté z Finska. Tehdy justice konstatovala, že zabíjení vlků je nezákonné, ale existují určité výjimky, jako je třeba obecné ohrožení nebo ohrožení dobytka. V současnosti se projednávají změny usnesení na evropské úrovni.