V národním parku České Švýcarsko se podle Lukáše Žáka z České zemědělské univerzity narodilo minimálně osm vlčat. Na základě záběrů z fotopastí ale soudí, že jich může být i deset.
„Jedná se o druh, který zde byl doma a člověk jej v minulosti vyhubil. Lze říci, že na české straně Krkonoš je to první pozorování losa evropského po několika desetiletích,“ řekl mluvčí Správy KRNAP.
Výzkum má ukázat, zda se jeleni vyskytují hlavně v oblastech s kvalitní potravou, nebo zda jsou kvůli návratu vlků opatrnější. Zároveň vědci mohou z trusu vlků zjistit složení jejich potravy.
U jedné ze smeček, která se pohybuje u Krásné Lípy kolem Kyjovského údolí, se podařilo potvrdit nejméně čtyři vlčata. Počty dalších se snaží odborníci z České zemědělské univerzity upřesnit.
Na Vysočinu se vrací vlci. Téměř dvě stě let tyto psovité šelmy v regionu nežily, v posledních letech už ochranáři zaznamenávali migrující jedince. Teď se ale jeden pár usadil ve Žďárských vrších.
CHKO Beskydy patří díky výskytu velkých šelem mezi evropsky významné lokality. Nejlepší podmínky má v horách severovýchodní Moravy vlk, poměrně dobré podmínky rys a nejméně příznivé medvěd.
Pohotovostní plán má ubezpečit veřejnost, že víme, co dělat s vlky, kteří by představovali pro člověka riziko, vysvětluje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny.
V Česku se zvyšuje počet vlků. Odborník z Mendelovy univerzity Miroslav Kutal ale tvrdí, že pravděpodobnost přímého setkání vlka s člověkem je stále velmi nízká.
„Chovatelé mají nárok na finance, které mohou použít na péče o pastevecké psy nebo častější přehánění svých stád,“ vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Krkonoše se tak staly dalším vlčím teritoriem v České republice. Trvalý výskyt vlků v Královéhradeckém kraji byl již dříve potvrzen na Broumovsku a také v Orlických horách.
Výskyt vlka na konci loňského roku několikrát zaznamenali v polesí Hůrky lesníci z Krajského školního hospodářství Jihočeského kraje. Do té doby se to zatím nikomu nepodařilo.
Vědci mohou lépe sledovat pohyb a životní styl vlků v Národním parku České Švýcarsko. Dvě ze zvířat nosí speciální monitorovací obojek a dále jejich populaci monitoruje několik fotopastí.
Ve středu podstoupil vlk plánovanou operaci na ortopedické veterinární klinice v Praze. Jak potvrdila záchranná stanice živočichů Drosera z Bublavy na Sokolovsku, operace se vydařila.
V Česku roste počet onemocnění encefalitidou a boreliózou. Farmáře na Jablunkovsku trápí vlci, kteří útočí na stáda ovcí. Více se dozvíte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává dostupnou potravu,“ říká Miroslav Kutal z Hnutí Duha.
Rozhodnutí se týká populací vlků žijících na Středozápadě, v Coloradu a severozápadních státech. Soudce ve verdiktu uvedl, že původní snaha nedostatečně vyhodnotila hrozby, kterým tento druh čelí.
Budoucí zedníci se učí řemeslu ve virtuální realitě – to je téma pro středeční Mladou frontu Dnes. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Divoká zvířata se objevují na turistických trasách i v obcích. Smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce. Na Šumavě jde o úplně první událost tohoto druhu.
Projekt na materiální i finanční pomoc útulkům, komplikace nenaočkovaných na horách i vyšší počet kamenných supermarketů. Více v sobotním Výběru z médií od Radiožurnálu.
Zvíře leželo čtyři kilometry severně od chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Podle agentury vlk přelezl proluku mezi plotem a dálnicí, kde ho následně srazil automobil, popsala tisková zpráva.
Vlci teď budou podle odborníka na velké šelmy Michala Bojdy z Hnutí Duha postupně obsazovat další příhodné biotopy a volná teritoria v oblasti Beskyd, Javorníků a dalších navazujících pohořích.