‚Vlk mohl být zdejší.‘ U nájezdu na dálnici D3 na Táborsku byl nalezen zřejmě autem sražený samec
Vedle dálnice D3 vedoucí směrem na České Budějovice byl nalezen sražený vlk, informovala o tom tisková zpráva Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). Podle ní šelmu srazil automobil. Agentura převezla zvíře expertům k podrobnějšímu zkoumání. „Pitva by měla potvrdit přesnou příčinu smrti, kterou je pravděpodobně srážka s vozidlem, a také, jak byl samec vlka starý,“ vysvětlila pracovnice agentury Jindřiška Jelínková.
Zvíře leželo čtyři kilometry severně od chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Podle agentury vlk přelezl proluku mezi plotem a dálnicí, kde ho následně srazil automobil, je uvedeno v tiskové zprávě.
Výskyt vlka v okolí místa nálezu byl několikrát hlášen, mezi jinými místním mysliveckým spolkem obce Řípec.
Do Beskyd se vrací vlci, letos na jaře přivedli na svět vlčata
Číst článek
„Na základě získaných informací a místních znalostí se přikláníme k domněnce, že vlk byl zdejší, ale mohl také krajinou jen procházet při hledání nového teritoria,“ oznámila Jelínková.
Lidské osídlení a silniční infrastruktura stanoví pro vlky zásadní ohrožení života. S úbytkem psovitých šelem vzniká problém přemnožení jelenů, srnců a divokých prasat, které podle agentury výrazně poškozují lesy a pole.
Podle Ladislava Rektorise z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky se v okolí chráněné krajinné oblasti vlci vyskytují již od roku 2017.
„V lesích a volné zemědělské krajině se aktuálně vyskytuje nepřirozeně vysoké množství srnčí a černé zvěře, vlk tu má proto dostatek potravy,“ uvedl Rektoris.
Středeční nález není prvním případem sraženého vlka v jižních Čechách. V prosinci roku 2019 došlo k podobnému střetu na Kaplicku.