Počty vlků v Česku rostou. Chovatelé zabezpečují svá stáda, kraje jim na opatření přispívají dotacemi
Přes tři miliony korun rozdělí mezi chovatele ovcí v Beskydech Moravskoslezský kraj. Peníze jsou určené na opatření proti vlkům, další dotace můžou pastevci získat i od Agentury ochrany přírody a krajiny. Proti útoku vlka pomáhají vysoké ploty s elektřinou nebo pastevečtí psi. Případné škody proplácí ale také Zlínský nebo Liberecký kraj.
„Zažil jsem několikrát, že nám vlci útočili na ovce a pozabíjeli nějakých pět šest kusů,“ říká chovatel a sýrař Petr Staňo z beskydského trojmezí u Hrčavy, zatímco ukazuje, jak učí ovce, aby se držely více ve středu ohrazené pastviny a nebyly tak lehkou kořistí pro číhající vlky.
Vlk je v Krkonoších už zase doma. Jedna smečka se pohybuje na české straně hor, druhá na polské
Číst článek
„Zabezpečili jsme kompletně ohrady, máme v nich dva pastevecké psy. Celková investice byla zhruba 1,4 milionu korun bez DPH,“ popisuje.
Bez dotací by taková opatření nevybudoval. Peníze dostávají pastevci na zabezpečení stád a nově i na vyšší náklady spojené s chovem v blízkosti vlků. „Chovatelé mají nárok na finance, které mohou použít na péče o pastevecké psy nebo častější přehánění svých stád,“ vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
„Dotační systém je trochu složitější. Co se týká míry podpory, tak ta je stoprocentní pro všechny,“ říká Michaela Běčáková z Chráněné krajinné oblasti Beskydy, která chovatelům radí, jaká opatření mají udělat.
Vlci nejen v Beskydech
Pastevcům z Moravskoslezského kraje pomáhá i hejtmanství. Majitelům stád z okolí Jablůnkova, Krnova, Nového Jičína a Třince celkem rozdělí 3,2 milionu korun na nákup elektrických ohradníků nebo třeba pasteveckého psa.
Vlku Bublovi se v přírodě daří. Pohybuje se poblíž své smečky u Božího Daru, tvrdí ochránci
Číst článek
Škody způsobené vlky na hospodářských zvířatech proplácí také Zlínský kraj, který v loňském roce vyplatil chovatelům 1,5 milionu korun. „Vlkům se v Beskydech daří velmi dobře, oproti roku 2021 to je mírný nárůst,“ dodává náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).
Nárůst ale nepozorují pouze v Beskydech, například v Libereckém kraji stát za minulý rok vyplatil chovatelům náhradou přes 650 tisíc korun. Před čtyřmi lety to přitom bylo 200 tisíc korun. Nejvíc případů napadení stád eviduje Agentura ochrany přírody a krajiny v Lužických horách a na Frýdlantsku.
Tam se vlci dostávají zejména ze sousedního Saska nebo Polska, kde počet vlčích smeček roste. Agentura chovatele proto nabádá, aby svá stáda lépe zabezpečovali a nepodceňovali preventivní opatření.