Ohniska jsou podle SVS v Karlovarském, Ústeckém, Plzeňském, Libereckém, Jihočeském a Středočeském kraji a na Vysočině. V ohniscích se nachází téměř 9000 zvířat.
„Ptačí chřipka – vypadá to, že tato hysterie je záměrně vyvolaná, aby byl náš národ co nejméně soběstačný a muselo se všechno dovážet,“ tvrdí dezinformační e-mail, který na pravou míru uvádí OVĚŘOVNA!
V pražské zoo se v březnu narodilo ptáče tučňáka Humboldtova. I když se jedná již o 135 mládě narozené v Praze, jeho příběh je ojedinělý. Chovatelé mu říkají Buřtík, Láska a Štístko.
„Chovatelé mají nárok na finance, které mohou použít na péče o pastevecké psy nebo častější přehánění svých stád,“ vysvětluje Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Pokud potřebují karlovarští majitelé ošetřit své domácí zvíře třeba v nočních hodinách, čeká je cesta do Plzně, nebo do Prahy. Ne každé zvíře ale takovou cestu zvládne.
Ministr životního prostředí George Eustice uvedl, že vláda ale intenzívně spolupracuje s obchodními řetězci, aby zákazníci tento nedostatek nepocítili.
„Rys se pohybuje venku přes rok a spíš je to tak, že člověka zkrátka úplně ignoruje,“ vysvětlil Radiožurnálu Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity, proč není rys ze Šumperska nebezpečný pro člověka.
Důchodkyně Růžena Koudelová a její syn Rostislav Koudela chovali ve svém domě psy minimálně od listopadu 2010 do konce října 2018. Policie u nich v říjnu 2018 objevila 79 zanedbaných psů.
Nejenom ve firmě si můžete pořídit akcie. Stejným způsobem se dá koupit třeba i podíl na ovčím stádu nebo na jedné konkrétní krávě. Logika z velkého byznysu se tak uplatňuje i v malém - na řeznických pultech. Plýtvá se díky tomu méně masem. A každý steak na talíři má přesně dohledatelný původ. Takové podnikání funguje úspěšně třeba ve Spojených státech nebo v Rakousku.
Do Česka se vrátili chovatelé, kteří pomáhali v povodněmi poničené ZOO v gruzínském Tbilisi. Voda velkou část areálu zničila a víc než polovina z asi šesti set zvířat při záplavách zahynula. Šéf dobrovolníků Petr Velenský z pražské zoo říká, že situace v Tbilisi jim připomněla povodně z let 2002 a 2013. Voda tehdy těžce poničila právě pražskou zoologickou zahradu.
Na Zlínsku podporují rozmnožování moravského teplokrevníka. Koňské plemeno s více než dvousetletou historií z východní Moravy málem zmizelo. Letos přispěje chovatelům také občanské sdružení Hyjé koně, založené Zlínským krajem.
Po útlumu v posledních letech opět roste počet chovatelů ovcí. V současnosti se starají asi o 220 tisíc zvířat. Zájem je zejména o maso a mléko, zatímco vlna příliš na odbyt nejde.
O chovatelskou výstavu v Bohdalově na Žďársku je mimořádný zájem. Lidé tam stáli frontu před pokladnou ještě za tmy, a tak pořadatelé otevřeli o více než hodinu dřív.
Chovatelé krav už od ministerstva zemědělství víc peněz nedostanou. Na dnešním setkání v Hesově u Přibyslavi to řekl ministr Petr Bendl (ODS). Stát podle něj nemá možnosti, jak do trhu s mlékem zasahovat. Čeští zemědělci si tak s konkurencí ostatních zemí musí poradit sami.
Sněmovna schválila novelu, podle které bude krutým chovatelům hrozit zabavení zvířat. Policie ale nebude moci kvůli týrání vstupovat do bytů. Novela také stanovuje a zvyšuje požadavky na kvalifikaci lidí, kteří zvířata usmrcují nebo s nimi pracují ve výzkumu.
Na dvě stejné krávy mohou jít rozdílné dotace. Zaleží na tom, jestli krávu farmář jenom dojí nebo ji chová pro maso. Právě kvůli tomu dnes ministr zemědělství předloží vládě návrh na nové rozdělení 900 milionů korun – dotace, která byla doposud určená jenom chovatelům krav na mléko.
Ministr zemědělství Petr Bendl chce od nového roku zabránit dovozu vajec ze zemí, kde farmáři neinvestovali do nových klecí pro nosnice. Lepší životní podmínky zajišťují slepicím přísnější normy Evropské unie. Tuzemští chovatelé se obávají, že levnější vejce ze zahraničí je můžou dokonce zlikvidovat. Týká se to pravděpodobně Belgie, Francie, Španělska, Rumunska nebo Polska.
Chovatelé drobného zvířectva v Česku mají už měsíc problém. Nemohou zvířata posílat vlakem a nezbývá jim, než volit jiné možnosti přepravy. Ty ale mnohdy vyjdou dráž, než je cena zvířat samotných. Po několika týdnech, co se musejí chovatelé s novinkou srovnat, stále intenzivněji mluví o likvidaci kvalitních českých chovů.