Na podzim v Česku přibývá srážek se zvěří na silnicích. Bezpečnější je nesnažit se strhnout volant
Na podzim se podle Centra dopravního výzkumu v Brně zvyšuje riziko střetu se zvěří. Zejména nad ránem nebo večer za šera a tmy. Nejnebezpečnější jsou silnice kolem lesů a polí, kde proto mají řidiči zpomalit a jet více u středu silnice. Pokud už bude střet se zvířetem nevyhnutelný, neměli by se mu řidiči snažit za každou cenu vyhnout, vysvětluje pro Radiožurnál Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu.
Srážky se zvěří tvoří v Česku asi desetinu všech dopravních nehod, jde o čtvrtý nejčastější typ nehody. Od začátku roku do konce října jich policejní statistiky evidují skoro osm tisíc a za celý loňský rok jich bylo 11 tisíc. I když se málokdy při střetu se zvěří zraní někdo z posádky, bývá často nutné volat k nehodě policii.
Tysonův návrat do ringu nevyšel. Boxerská legenda prohrála s youtuberem Paulem na body
Číst článek
Pro co nejbezpečnější průběh srážky, pokud už je nevyhnutelná, je podle Besipu důležité prudce brzdit a držet směr, spíše než riskovat, že auto vyletí ze silnice.
„V případě řidičů, nebo posádek automobilů je až 70krát větší šance na zranění, pokud řidič automobilu se snaží zvířeti vyhnout,“ upozorňuje Michal Bíl z Centra dopravního výzkumu v Brně.
Po střetu se zvěří má řidič postupovat jako při jiné nehodě. Jen v minimech případů není nutné volat policii - když je škoda na autě pod 100 tisíc a je jasné, že není zraněný ani člověk, ale ani zvíře.
„V tomto případě stačí kontaktovat svého pojistitele, číslo naleznete na zelené kartě,“ říká policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Se sraženým zvířetem podle ní také mohou manipulovat jen myslivci, jinak by se mohlo jednat o pytláctví.