Pokud se chcete připravit důkladně na Ptačí hodinku a nalákat co nejvíce ptáků, je potřeba nabídnout jim široké druhové spektrum krmení. Mezi nejhezčí opeřence na krmítku patří dlask.
Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků. Nejvíc vědci zatím debatují o tom, zda měl podobné letové schopnosti jako moderní ptáci.
Policisté v Česku mají na objasňování takzvané environmentální kriminality jinou taktiku. Loni policisté prověřovali 270 takových kauz, meziročně o dvacet víc.
Po několikaměsíčních debatách proběhlo v malém městě v Hesensku kontroverzní referendum o holubí populaci. Jeho výsledkem je odhlasování zabití přibližně 700 holubů.
Za historii sledování této lokality se vytvořil seznam asi 200 druhů, které tu byly pozorovány. Jsou to hlavně druhy, které z naší krajiny obecně mizí.
„Málem jsem spadl ze židle, když jsem ho poznal i díky tomu, že jsem ho vídával v Americe. Padlo taky pár sprostých slov,“ citovala BBC ornitologa Simona Wooda.
Hodinu lidé pozorují krmítko nebo strom v parku a zapisují počet jednotlivých ptačích druhů, které se objeví. Data pak pomůžou ochráncům přírody reagovat na případné snižující se počty druhů.
Zatímco zemědělci nevidí na polích hraboše rádi, jejich letošní přemnožení naopak udělalo radost ornitologům. Dostatek potravy totiž přilákal v nezvyklém počtu vzácnou sovu, kalouse pustovku.
„Je nutné si uvědomit, že ptáci se při letu nedívají přímo před sebe. Ale když mají pocit, že mají před sebou volný prostor, tak sledují, jestli jim nehrozí nějaké nebezpečí kolem,“ říká ornitolog.
„Soužití s havrany není jednoduché. Když vám pod okny hnízdí stovky, možná tisíce ptáků, kteří se každé ráno v půl páté začnou vítat, tak to rozhodně není nic příjemného,“ uznává přírodovědec Veselý.
Polák velký je, zjednodušeně řečeno, menší zavalitá kachna s větší hlavou. Samci jsou při námluvách na jaře zajímavě zbarvení. Za posledních 30 let v Česku zmizela třetina populace těchto ptáků.
Modernizace nových farem jsou financovány především z dotací Evropské unie, které současně cílí na ochranu biodiverzity. Ptáci ale v jejich okolí mají horší podmínky k hledání potravy a hnízdění.
Členové a příznivci České společnosti ornitologické v ptačí rezervaci Mnišské Louky prořezali náletové dřeviny, pokosili přerostlý rákos a uklidili odpadky.
Partnerská věrnost není pro vlaštovky samozřejmostí a je to přímo naopak. I stejně stará mláďata v jednom hnízdě mají velmi často různé otce. Potvrzují to i čerstvé analýzy DNA vlaštovek.
Protilátky jako regeneron nefungují na novou variantu omikron a tak je nemocnice nejspíš budou muset vyhodit. Upozornily na to Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Nemoci trichomonóze se také říká krmítková nákaza. Smysluplná léčba volně žijících ptáků s touto nemocí není podle ornitologů možná. Nákaza není na člověka přenosná.
„Dravec útočí zezadu, tichým letem a bez varování se pak nejčastěji pařáty odrazí od hlavy běžce. Běžíte-li bez čepice se sluchátky na uších, myslím, že uděláte v běhu kotrmelec," popsal Makoň.
Figurka z naleziště Ling-ťing v provincii Che-nan znázorňuje pravděpodobně zpěvného ptáka na podstavci, do finální podoby ji tvůrce z kosti vytesal kamennými nástroji. Je zhruba 1,5 centimetru dlouhá.
Uhynulý pták byl šest kilometrů od svého hnízdiště. Otravu karbofuranem policie již potvrdila. Druhý pták z páru podle ornitologů nedokáže sám odchovat mláďata. Zmařeno tak bylo celé letošní hnízdění.
Mrtvého orla našel Martin Hrouzek. Na svém profilu na sociální síti uvedl, že samec ležel uprostřed pole. Hrouzek uvedl, že „neznámý travič tak vyzmizel celou orlí rodinu”.
Mezi nejpozorovanějšími druhy byla letos sýkora koňadra a vrabec polní i domácí. Při letošním sčítání dobrovolníci napočítali pro Českou společnost ornitologickou přes 436 tisíc ptáků.
Výsledky studie naznačují, že v průběhu milionů let vytvořila evoluce u řady ptačích druhů určitý imunitní systém. Kvůli rychlým klimatickým změnám ale nemusí ptákům stačit.