Ptákem roku 2022 je zvonek zelený. Za posledních deset let jich kvůli chorobě zmizely dvě třetiny

Ptákem letošního roku ornitologové vyhlásili zvonka zeleného. Za posledních deset let zmizely v Česku dvě třetiny těchto malých pěvců. Může za to choroba, která postihuje nejen je, ale i další pěnkavovité ptáky jako čížky nebo stehlíky. Česká společnost ornitologická to v úterý uvedla v tiskové zprávě. Udělení titulu má podle ní upozornit na to, že ptáci, které se považují za všudypřítomné, nemusí být běžní napořád.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvonek zelený

Zvonek zelený | Foto: Ladislav Němec/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Titul pták roku udělují ornitologové obvykle druhům, které veřejnost zná ze svého okolí. zvonka zeleného mohou lidé vidět po celý rok.

„Zvonek obývá otevřenou zemědělskou krajinu s poli, sady a pásy křovin, ale žije i v lidských sídlech včetně největších měst, kde vyhledává zahrady a parky,“ vyjmenovává Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Lidé ho poznají mimo jiné podle hlasitého zvonivého hlasu. „Připomíná zvonění malého zvonečku, případně elektrického domovního zvonku,“ přiblížil Vermouzek.

Krmítková nákaza

Počet zvonků zelených ale v posledních letech prudce klesá. „Za posledních deset let jsme přišli o dvě třetiny populace zvonků. Hlavní příčinou je závažná ptačí choroba trichomonóza,“ vysvětlili ornitologové. Kvůli ní je zvonek podle ornitologů jedním z nejrychleji ubývajících druhů posledního desetiletí.

Zvonek zelený nakažený trimonózou | Foto: Luděk Petrilák

Nemoci se také říká krmítková nákaza. „Trichomonózu způsobuje parazitický prvok bičenka drůbeží, která napadá zadní část ptačí ústní dutiny. Zde se namnoží a způsobuje rozsáhlé záněty, které znemožňují polykání a ptáci nakonec uhynou hladem,“ popsal Vermouzek.

„Bičenky se přenášejí slinami a zbytky potravy, která odpadne nakaženým ptákům od zobáku. Na vzduchu dlouho nevydrží. Krmítka, kde jsou ptáci v těsném kontaktu, ale přispívají k šíření nemoci, a proto se trichomonóze říká krmítková nákaza,“ upřesnil.

Čisté krmítko

Smysluplná léčba volně žijících ptáků s touto nemocí není podle ornitologů možná. Nákaza není na člověka přenosná.

Nakažení ptáci jsou neteční, mají načepýřené peří a chovají se apaticky. Také jim tečou sliny, a proto mají často mokré opeření kolem zobáku, těžce polykají a vyplivují potravu.

Ptákem roku 2021 je káně lesní, podle ornitologů je přehlížený. Dravec vyhrál teprve potřetí

Číst článek

„Pokud ptáka s trichomonózou pozorujeme, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vysušit – bičenku drůbeží sucho spolehlivě zabije,“ radí Vermouzek s tím, že je dobré podezření na onemocnění nahlásit na speciálním webu. Zároveň je podle něj potřeba informovat sousedy, kteří mají krmítka.

Důležitá je proto prevence, zejména v okolí krmítek. „Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus. Pravidelně pítko i krmítko čistíme a po umytí necháme důkladně vysušit,“ doporučuje Vermouzek.

Ptákem roku 2021 se stalo káně lesní, které bylo podle ornitologů přehlížené. Dravého ptáka zvolili teprve potřetí od roku 1992.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme