Podle jihokorejských úřadů jeden z pilotů hlásil střet s ptákem několik minut před nouzovým přistáním. Na letišti byla navíc krátce před nehodou vyhlášena výstraha kvůli výskytu ptáků.
Cílem Ptačí hodinky je poznávání ptačí populace, která v Česku přes zimu pobývá. Zároveň má akce také edukativní a výchovný rozměr, protože se do ní ve velkém zapojuje veřejnost.
Vran alalá bývaly na Havaji plné lesy. Od roku 2002 je Mezinárodní svaz ochrany přírody uvádí jako druh vyhynulý ve volné přírodě. Hlavními důvody byly ptačí nemoci a zavlečení predátoři.
Pokud se chcete připravit důkladně na Ptačí hodinku a nalákat co nejvíce ptáků, je potřeba nabídnout jim široké druhové spektrum krmení. Mezi nejhezčí opeřence na krmítku patří dlask.
Nově objevený druh dostal jméno Navaornis. Mohl by přispět k pochopení toho, jak se vyvíjela inteligence ptáků. Nejvíc vědci zatím debatují o tom, zda měl podobné letové schopnosti jako moderní ptáci.
Majitelé lesů musí znát nejméně 500 různých rostlin. Proč je to důležité? Jak poznat, jestli je les zdravý? A jaké květiny rostou v Praze? Odpovídá Petr Karlík z České zemědělské univerzity v Praze.
Ornitologové tak nyní spekulují, jestli nešlo během všech případů o jednoho konkrétního ptáka. A to i přesto, že se incidenty staly stovky kilometrů od sebe.
Česká vláda chce s Českou ornitologickou společností vybrat národního ptáka. „Navrhuji, aby to byla kukačka. Objevuje se často v lidové slovesnosti a její povaha mi sedí k Čechům,“ říká Tomáš Grim.
„Hlavním impulzem pro vydání bylo jeho přání, aby knížka byla zrenovována, doplněna o současné znalosti,“ říká Ondřej Sedláček, ornitolog a odborník na praktickou ochranu přírody.
„Papoušek je společenský tvor, není žádný solitér, žije v páru nebo v hejnech. A když žije doma sám, tak doporučuji, aby měl ptačího kamaráda,“ říká Heleny Vaidlová.
Studie zjistila, že v těle těchto ptáků koluje širší škála bakteriálních kmenů a až třikrát více genů AMR (bakterie odolné vůči antibiotikům), než u ptáků žijících v izolovanějším prostředí.
Na Mlýnském rybníku u Lednice letos zahnízdil rekordní počet tenkozobců. Díky snížené hladině rybníka na mělčinách vyrostly rostliny, které přilákaly ptáky, kteří tyto podmínky potřebují k zahnízdění.
Policisté v Česku mají na objasňování takzvané environmentální kriminality jinou taktiku. Loni policisté prověřovali 270 takových kauz, meziročně o dvacet víc.
Stella, Duo a Luna jsou tři buvolí samice. Pasou se v ohradě na pětihekratovém podmáčeném pozemku u soutoku řek Jihlavy a Svratky. V mokřadech se vodním buvolům dobře daří a prospívají krajině.
„Podezřelý asi ptačí vejce hledal v přírodě a do zahraničí prodával vejce vysoce ohrožených australských ptáků,“ uvedlo australské ministerstvo pro změnu klimatu, energetiku, životní prostředí a vodu.
Vědci z Masarykovy univerzity chtějí do roku 2029 vrátit život 506 hektarům mokřadů po celé jižní Moravě. A podle toho, co se jim osvědčilo, pak sepíšou návod, jak mokřady obnovovat jinde.
Ornitologové varují před volným pouštěním psů v lokalitě mezi Pístovem a Znojemskou ulicí v Jihlavě. V mokřinách tam totiž na zemi hnízdí čejky chocholaté.
„Když jsme sem dávali sítě poprvé, tak to popudilo spoustu lidí. A začali se ptát, proč sem dáváme takové hnusné sítě,“ říká jeden ze strážců přírody parku Michal Skalka.
„Pokud jsou ptáčata plně opeřená a zkouší popolétnout, ale nejde jim to, tak jsou takzvaně polovzletná. V určitém věku opustí hnízdo, učí se létat a rodiče je krmí,“ říká šéfka záchranné stanice.
Po několikaměsíčních debatách proběhlo v malém městě v Hesensku kontroverzní referendum o holubí populaci. Jeho výsledkem je odhlasování zabití přibližně 700 holubů.
Silný tropický cyklon Ilsa, který loni zasáhl ostrov Bedout v západní Austrálii, měl na svědomí pokles počtu jedinců v několika tamních populacích mořských ptáků. A to až o alarmujících 90 procent.
Majitelé hrobů si na ptáky stěžovali. Někteří požadovali podle vedení radnice vykácení aleje. Zástupci města ale zvolili šetrnější způsob boje s hejny špačků.
Inspektoři potvrdili, že rorýsi skutečně paneláky, kde se začalo se zateplováním, využívají k hnízdění. „K zmaření životů nedošlo, ale došlo by, pokud by stavba dále pokračovala,“ uvedl ornitolog.