Městští ptáci přenášejí bakterie odolné vůči antibiotikům. Má to dopad na zdraví lidí

Synantropní ptáci, jako třeba kachny, holubi nebo vrány žijící v blízkosti lidí jsou „rezervoárem“ bakterií odolným vůči lidským antibiotikům. Rizika a dopady představili vědci z Oxfordského institutu Ineos pro antimikrobiální výzkum.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holubi

Synantropní ptáci, jako třeba kachny nebo vrány, žijící v blízkosti lidí, jsou „rezervoárem“ bakterií odolným vůči lidským antibiotikům | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Studie zjistila, že v těle těchto ptáků koluje širší škála bakteriálních kmenů a až třikrát více genů AMR (bakterie odolné vůči antibiotikům), než u ptáků žijících v izolovanějším prostředí. AMR se objeví ve chvíli, kdy se mikroby způsobující onemocnění, jako jsou bakterie, stanou odolnými vůči antibiotikům, píše se v článku o studii na stránkách Univerzity v Oxfordu. Informoval o tom web Independent.

V rámci výzkumu vědci analyzovali 700 vzorků bakterií odebraných ze střev 30 druhů volně žijících ptáků v osmi zemích.

Německo trápí vysoký počet holubů. Jedno z měst odhlasovalo usmrcení až 700 zvířat

Číst článek

Zkoumali Campylobactor jejuni, běžnou zoonotickou bakterii způsobující průjem, která se vyskytuje ve střevním mikrobiomu ptáků. Genetické signály spojené s AMR byly nalezeny u všech studovaných druhů ptáků.

Tato skutečnost představuje problém v celospolečenském měřítku, jak vysvětlil profesor Samuel Sheppard, vedoucí oddělení digitální mikrobiologie a bioinformatiky a hlavní autor studie.

„Volně žijící ptáci mohou přenášet AMR na velké vzdálenosti na hospodářská zvířata chovaná na maso a na domácí mazlíčky. To může mít ekonomické důsledky pro zemědělství, dobré životní podmínky zvířat a bezpečnost potravin,“ uvedl.

Odhaduje se, že v Anglii mělo v roce 2022 závažnou infekci rezistentní vůči antibiotikům 58 224 lidí a 2202 jich zemřelo. Je proto nutné toto riziko brát vážně. „Naše studie zdůrazňuje potřebu koordinovaných celosvětových opatření, která by zohledňovala ochranu volně žijících živočichů, veřejné zdraví a zemědělství, aby se omezily dalekosáhlé dopady AMR,“ dodal Sheppard.

Anna Beljo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme