Studie zjistila, že v těle těchto ptáků koluje širší škála bakteriálních kmenů a až třikrát více genů AMR (bakterie odolné vůči antibiotikům), než u ptáků žijících v izolovanějším prostředí.
Po několikaměsíčních debatách proběhlo v malém městě v Hesensku kontroverzní referendum o holubí populaci. Jeho výsledkem je odhlasování zabití přibližně 700 holubů.
Vůbec to ale není poprvé, co se v Indii dostal holub do vazby. Před čtyřmi lety policie propustila z vězení údajně špionážního ptáka, který ale patřil pákistánskému rybáři.
Kromě regulace má holubník také zabránit venkovnímu hnízdění. „Aby holubi nehnízdili někde na střechách, aby neokupovali půdy, neoklovávali památky,“ říká Marcela Kassai.
S přemnoženými holuby se potýká skoro každé větší město. Jeden holub průměrně vyprodukuje až dvanáct kilogramů trusu za rok, který ničí fasády domů nebo sochy.
„Řekli jsme si, že mezi makety pustíme na Praze 14 živé sokoly, aby holub nevěděl, který je živý a který je maketa,“ popisuje záměr starosta Jiří Zajac.
Pod střechou školy budou mít divocí holubi krmení i takzvané hnízdní misky. Právě v těch chce vedení gymnázia pravidelně vyměňovat snesená holubí vejce za umělá, aby se snížil jejich počet ve městě.
Pronajmout se dá leccos. Dokonce i dvojice poštovních holubů. Tuhle na první pohled nepraktickou službu využívají hlavně svatebčané. Párek sněhobílých ptáků, které vypustí po obřadu, by měl podle tradice nevěstě a ženichovi zajistit trvalé manželství.
Závodní poštovní holub může stát třeba jen pár set korun, někdy ale i miliony. Se špičkovými holuby se obchoduje v aukcích a na výstavách, v zahraničí se také pořádají závody za vysoké sázky. V Česku se chovu poštovních a okrasných holubů věnuje zhruba 15 tisíc lidí.
Za krmení holubů na veřejných místech můžou někde lidé dostat až tisícikorunovou pokutu. V Praze nebo v Karlových Varech tenhle nešvar dokonce hlídají městští strážníci. Mnozí o zákazu ale nevědí, většinou jim proto stačí jen domluvit.
Velkým Beranovem se o víkendu rozléhalo vrkání, konala se tam totiž výstava Holubářská Vysočina 2014. Ve voliérách se naparovali ti nejkrásnější holubi v zemi a jejich majitelé na ně byli patřičně pyšní. Holubáři u výstavních kusů hodnotili kupříkladu šířku hrudě nebo lesk peří.
Heřmanův Městec vytáhne do boje proti holubům. Radnice se rozhodovala mezi odstřelem a odchytem, nakonec zvítězila druhá varianta. Ptáky by měli odborníci pochytat do klecí a potom zlikvidovat.
V Českém Brodě se rozhodli vystřílet z města holuby. Podle vedení zdejší radnice pustoší město. Jejich trus znečišťuje chodníky, zákoutí, střechy domů a okapy. Holubi jsou i zdravotní pohromou pro místní obyvatele. Někteří s rozhodnutím radnice souhlasí, jiní jsou proti.
I s klecí ukradl neznámý zloděj Káně Harrisovo, které odhánělo holuby z wimbledonského areálu. Dravec jménem Rufus byl populární figurou slavného tenisového turnaje.
Bohatí Číňané nakupují v Evropě holubí šampióny. Za opeřence jsou ochotni zaplatit až miliony korun. V posledních letech se totiž začali závody těchto opeřenců opět staly jednou z oblíbených zábav tamních boháčů.
Populace divokých holubů v Praze roste. Odhady uvádějí, že v metropoli jich žije přes 100 tisíc. Protože jsou schopni hnízdit až pětkrát do roka, je extrémně těžké jejich stavy snížit. Jak ale ukázalo testování odchycených holubů v roce 2009, je pražská populace těchto ptáků poměrně zdravá.
Armáda Čínské lidové republiky bude mít největší holubí letku na světě. Celkem chtějí vojáci vycvičit na deset tisíc opeřenců připravených sloužit i v dobách války. Poštovní holubi mají být nasazováni především v obtížně dostupných oblastech včetně Tibetu.