Věda pro děti: Jak to, že datla nebolí hlava?
Datel černý má ideální zobák na tesání a dlabání a nohy na šplhání. Pozoruhodná je jeho zpevněná lebka, která chrání mozek při ťukání. Jak to, že si neustálým silným ťukáním nepoškodí mozek?
Proti otřesům chrání datla černého zesílené krční svaly, pružící pórovitá kostní tkáň mezi zobákem a mozkovnou a zesílená lebka s pevnými lebečními spoji, která je pevně spojená se zobákem. To vše minimalizuje vliv otřesů.
Roli hraje také tvar datlovy jazylky, která obepíná celou lebku a funguje jako záchranný pás. Navíc horní a dolní polovina zobáku nejsou v době úderu ve stejné rovině, takže zátěž na mozek se snižuje.
I datel ale potřebuje přestávky, protože při úderech vzniká teplo, které by mohlo mozek příliš zahřívat. Až v lese uslyšíte hlasité ťukání, zkuste datla najít a chvíli tohoto obdivuhodného ptáka pozorovat.
Ocasní pera jako opěrka
Datel černý je největší zástupce řádu šplhavců, velikostně podobný vráně, ale má štíhlejší tělo. Žije v nížinných, listnatých, jehličnatých nebo smíšených lesích. Je to jedno. Stačí jen, aby šlo o rozsáhlý les a byl v něm dostatek velkých starých stromů s mohutnými kmeny. Ty datlovi poskytují nejen potravu, ale také prostor k dlabání hnízdních dutin.
Věda pro děti: Byla dřív slepice, nebo vejce?
Číst článek
K životu na stromech je datel skvěle přizpůsoben. Perfektně šplhá pomocí silných svalnatých nohou se čtyřmi prsty. Váhu na noze rozkládá díky dvěma prstům vzadu a dvěma vpředu, na prstech má velké ostré drápy, kterými se zachycuje na kůře stromů. Také se může opírat o tuhá ocasní pera.
To vše mu umožní se udržet ve svislé poloze ke kmeni stromu. Vyznačuje se dlouhým silným zobákem, kterým vydlabává hmyz a larvy brouků z kůry a dřeva stromů.
Jeho zobák je zpevněný, vyztužený jakýmisi lamelami, díky kterým se nezlomí. Při ťukání totiž datel vyvine velkou sílu. Špička zobáku je seříznuté do dlátka.
Zobák je perfektní nástroj
Pro datla je tedy jeho zobák perfektním nástrojem k tesání a dlabání. Další datlovou pomůckou je jeho jazyk. Je delší než zobák, měří několik desítek centimetrů a datel si s ním dostane hluboko do chodbiček stromu, kde může pronásledovat drobný hmyz a larvy.
Věda pro děti: Kolik trusu vyprodukuje holub za jeden rok a proč mu škodí lidské vlasy?
Číst článek
Kořist na jazyk buď přilepí díky lepivým slinám, nebo se napíchne na malé háčky na špičce jazyka.
Právě díky tomu, že datel zbavuje stromy dřevokazných mravenců a brouků, ke kterým se žádný jiný druh šplhavce v takovém rozsahu nedokáže dostat, se mu říká lesní doktor. Prospěšný je pak také proto, že jeho dutiny používá k hnízdění a nocování i řada dalších užitečných druhů ptáků.
Datel je ozdoben červenou čepičkou. Tu má nejen samec, ale i samice, jen menší. Jinak je ale celkem nenápadný.
Projevuje se však výrazně zvukově. Má silný pronikavý hlas. Své území si obhajuje hlasitým bubnováním na suché větve. Zvučné a rychlé ťukání vám někdy může připomínat palbu ze zbraně.