Nejznámější listiny české historie. Na Hradě si lidé mohou prohlédnout Zlatou bulu sicilskou a bulu Karla IV.

Na výstavě Labyrintem dějin českých zemí na Pražském hradě si lidé mohou od pondělí prohlédnout jedny z nejznámějších listin české historie - Zlatou bulu sicilskou a Zlatou bulu Karla IV. Tyto středověké buly potvrzovaly práva a výsady českých králů k římské říši. Výstava se koná při příležitosti letošního stého výročí vzniku Československa.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá bula sicilská pochází z roku 1212. Vydal ji tehdy římský a sicilský král a budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. Listina přiznávala českému panovníkovi řadu práv, zejména dědičnost královského titulu.

Zlatá bula sicilská pochází z roku 1212. Vydal ji tehdy římský a sicilský král a budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. Listina přiznávala českému panovníkovi řadu práv, zejména dědičnost královského titulu. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Významné listiny opatřené pečetěmi, pro které se používalo latinské slovo bulla, budou vystaveny v Císařské konírně.

15:15

Svět ji nezná, pro nás je nejpopulárnější historickou listinou – Zlatá bula sicilská

Číst článek

Zlatá bula sicilská, tvořená třemi provázanými listinami, pochází z roku 1212. Vydal ji tehdy římský a sicilský král a budoucí císař Fridrich II. ve prospěch českého krále Přemysla Otakara I. jako odměnu za to, že ho Přemysl podpořil v boji o římskou korunu. Listina přiznávala českému panovníkovi řadu práv, zejména dědičnost královského titulu.

Český král a římský císař Karel IV. pak roku 1356 vydal Zlatou bulu Karla IV., která potvrdila výjimečné a nezávislé postavení českých zemí v rámci říše.

Výstava Labyrintem dějin českých zemí, která začala v únoru a potrvá do července, je součástí akcí k letošnímu 100. výročí vzniku samostatného Československa. Na výstavě se objevily a objeví vedle bul i další jedinečné dokumenty z české historie. Byla mezi nimi třeba zapečetěná obálka, do které Jan Masaryk uložil zapsaná poslední slova svého otce Tomáše Garrigua Masaryka, prvního československého prezidenta. Otevřena může být až roku 2025.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme