Nápoj starých Egypťanů obsahoval psychedelika. Jde o první přímý důkaz jejich používání, tvrdí studie
Ve starověkem Egyptě bylo oblíbené ochranné božstvo Bes. Vědci teď analyzovali rituální kalíšek ve tvaru Besovy hlavy z druhého století před naším letopočtem a zjistili, co staří Egypťané pili při vzývání tohoto nadpřirozeného ochránce.
Nápoj obsahoval potravinové a biologické látky a farmaka. Jejich identifikaci umožnily moderní technologie, analýzy chemických látek i DNA. Tato zjištění byla publikována ve studii v odborném časopise Scientific Reports.
Potravinovými látkami se myslí například alkohol, víno a pivo nebo také med, mateří kašička, sezamová semínka, piniové oříšky a lékořice. Je možné, že tyto přísady byly pouze na zlepšení chuti.
Mezi farmaka patří rostliny jako harmala stepní, také známá jako syrská routa. Její semena obsahují alkaloidy jako harman nebo harmalin, které můžou v závislosti na dávkování navodit snové vize. V lidovém léčitelství se rostlina používá také proti střevním parazitům, k vyvolání pocení nebo jako vykuřovadlo.
Nápoj obsahoval také léčivou rostlinu luštěnice, která se používala například k vyvolání porodu. Dále se tam objevoval i takzvaný modrý leknín, leknín hvězdnatý, který účinkuje jako mírné sedativum a navozuje pocit euforie.
Využívanými biologickými látkami byly tělní tekutiny, krev a mateřské mléko, hlen, to mohly být například sliny.
Nápoj byl zřejmě osobní záležitost. Sloužil člověku, který prosil ochranné božstvo o pomoc. Bes totiž zaháněl zlo a bolest, ochraňoval v těhotenství, při porodu, v rizikových etapách života. Je rovněž spojován s plodností a radostí. Lidé také věřili, že může dát člověku nějaké prorocké vnuknutí.
Původní malby i zlatí bohové. Restaurátoři odkryli nové detaily výzdoby chrámu v egyptském Edfu
Číst článek
Bes je zpodobňovaný jako divý chlapík s krátkýma nohama a lvími rysy a ocasem. Někdy má vyplazený jazyk, jako na tom zkoumaném kalíšku, a tváří se hrozivě, právě proto, aby zahnal zlo.
Podle studie měl nápoj rituální účel, zřejmě v souvislosti s plodností a možná i s cílem získat nějaké proroctví. Autoři v této souvislosti připomínají tzv. Besovy komory v Sákaře, kde lidé tedy podle starých textů přespávali kvůli věšteckým snům a Bes byl někdy označován jako dárce snů.
Hlavním přínosem studie je, že ukázala stopy halucinogenních rostlin. To je podle autorů přímý důkaz o záměrném užívání psychedelik ve starém Egyptě. To, že je tehdejší lidé znali, se ví, vědecky to ale podle autorů potvrzuje až tahle analýza a dokládá rovněž propracovanost dávných rituálů a vědomosti tehdejších lidí.
Znali účinky léčivých rostlin, které v určitých dávkách působily změněné stavy vědomí, což mohli chápat jako přiblížení k vyzývanému božstvu, řekl americkému časopisu Newsweek jeden z autorů studie, italský historik a chemik Enrico Greco z Univerzity v Terstu.