Postskriptum Bedřicha Smetany se vrací i do doby začátku nacistické okupace, kdy v květnu 1939 zazněla Smetanova Má vlast a také opera Libuše na festivalu Pražský hudební máj.
„Určitě je co dohánět. Rozhodně si nemyslím, že by bylo téma romského holokaustu třeba tak zpracovávané, jako například židovský holokaust. Rozhodně je tam velká propast,“ míní Petrová.
Film Prezidentka o bývalé hlavě slovenského státu Zuzaně Čaputové zvítězil v hlavní sekci festivalu Opus Bonum, ve které soutěžilo třináct zahraničních filmů.
„Ta kniha je fascinující. S kýmkoliv jsem mluvila, všichni z toho byli úplně rozjaření, že se něco takového vůbec může napsat,“ popisuje Olga Sommerová knihu Dani Horákové, jež jí byla inspirací.
Známý mořeplavec Kryštof Kolumbus nepocházel z italského Janova. Tvrdí to dokumentární film odvysílaný v sobotu večer španělskou veřejnoprávní televizí TVE.
Jaké to je žít v neustálém strachu, když slyšíte dopady raket? A dá se na válku zvyknout? Dokument Válečný zpravodaj přináší pohled na život a práci na Ukrajině.
Jeho sport patří k nejtradičnějším v celé olympijské historii, ovšem v průběhu posledních let se jeho podoba mění, a jak ho známe dnes, bude v Paříži moderní pětiboj zřejmě naposledy.
Časosběrný dokument Olympijský rok nabízí pohled na judistu Lukáše Krpálka nejen jako skvělého sportovce, ale také jako otce dvou dětí a milovníka japonské kultury. Jak se chystá na závod do Paříže?
„Byl to takový paradox – protože jsem její dcera, tak jsem se tomu vyhýbala. A když už jsem se do toho rozhodla jít, zjistila jsem, že je to objektivní překážka, že jsem její dcera.“
Čtyřiadvacetiletá tenistka Markéta Vondroušová už během kariéry zvládla získat stříbrnou medaili na olympijských hrách v Tokiu a v roce 2023 vyhrát Wimbledon.
Charakter: Sportovec. Tak se jmenuje film, který zachycuje stav sportu na Ukrajině. Pozůstalí v něm vyprávějí o zabitých synech, otcích. Nabízí ale i chvíle splněných přání.
Dokumenty, ve kterých bývalý prezident Miloš Zeman požadoval abolici pro své nejbližší spolupracovníky, Hrad opatřil štemplem „tajné“. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál je po odtajnění získaly.
Do kin jde snímek Tady Havel, slyšíte mě?. Radiožurnál získal nepoužité materiály a sestavil z nich exkluzivní seriál. Poslouchejte od pondělí do pátku v 8:50.
Režisér Petr Jančárek, producent Jiří Konečný a hudebník a exprezidentův přítel Michael Kocáb zachycovali, jak se Václav Havel snažil sžít s tím, že už není hlava státu.
Podle právničky Venduly Zahumenské dohoda signatáře reálně k ničemu nezavazuje. „Takže závazná je jenom do té doby, dokud budou sami chtít tuto dohodu dodržovat,“ konstatuje.
Se svým malým štábem natáčel Štěpán Černoušek v kazašských stepích roce 2021, a to v zimě, kdy teploty padají hluboko pod nulu, aby i z filmu bylo zřejmé, jak kruté podmínky v lágrech panovaly.
Kromě Prahy se festival letos uskuteční v dalších 47 městech po celé České republice. Návštěvníci tak budou moci od 20. března zhlédnout snímky například v kinech v Brně, Plzni nebo Uherském Hradišti.
Přišla v noci je společným režijním dílem Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara. Vypráví o svérázné šedesátnici Valerii, která vtrhne do života svého syna a jeho přítelkyně.
„Po zvážení všech zákonných kritérií mohl soud shrnout, že na obžalovaného již nelze působit trestem výchovného charakteru bez omezení osobní svobody,“ píše se v rozsudku Okresního soudu ve Vyškově.
Veselá hudba, postavičky z pixelů pobíhající po mapě a pět hráčských profilů. Vypadá to jako začátek nějaké videohry z 80. let, než se z postaviček stanou pamětníci z východního Německa.
Redaktorka se pokrýváním německých témat v Česku věnuje dlouhodobě. Připravuje vysílání pro tuzemskou německou menšinu a vyhledává německojazyčné osobnosti z Československa.
V Jihlavě zaujaly desítky snímků. Cenu diváků obdržel snímek Moje nová tvář režisérky Štukové. Ta přišla na pódium i s hrdinkou Martinou, na kterou před 10 lety zaútočil expřítel kyselinou.