Návštěva prezidentů Česka a Slovenska v Kyjevě byla dost možná poslední

Slovenská prezidentka a český prezident navštívili Kyjev a byla to významná cesta. Přijeli nejvyšší představitelé dvou zemí, členů NATO a EU, které napadenou Ukrajinu podporují od prvních hodin konfliktu a patří mezi nejaktivnější a nejvíce odhodlané.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Kyjevě

Petr Pavel a Zuzana Čaputová v Kyjevě | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Symboliku ještě podtrhl fakt, že Zuzana Čaputová a Petr Pavel přijeli společně a společně vyjádřili vůli dál stát při Ukrajině – v rovině politické i praktické.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Šabata: Návštěva prezidentů Česka a Slovenska v Kyjevě byla dost možná poslední

Oba jednali s prezidentem Zelenským, Čaputová navštívila centrum pro sexuálně zneužívané a týrané ženy, na které Slovensko přispělo.  Pavel se vydal na východ blíž k frontě, protože Česko má v plánu zapojit se do rekonstrukce Dněpropetrovské oblasti, která sousedí s oblastí Doněckou, kde se stále tvrdě bojuje.

V projektech na poválečnou obnovu je Česko dál než Slovensko. Což souvisí i se stavem vládnutí v Bratislavě – kabinet Eduarda Hegera ztratil důvěru parlamentu vloni v prosinci, přišel i o část kompetencí, ale především se od té chvíle všichni soustředí na předčasné volby v září. Co bude po nich?

Robert Fico a Viktor Orbán

Čaputová dostala v Kyjevě novinářskou otázku, zda slovenská podpora Ukrajině vydrží i po volbách. „Chci věřit v určitou kontinuitu... Zároveň si nechci a ani neumím představit tak kompletní mentální a hodnotovou dezorientaci nové vlády, která by nerozlišovala mezi agresorem a obětí,“ odpověděla prezidentka.

Absurdno války i tykání se Zelenským. Vše o utajované výpravě Petra Pavla na Ukrajinu

Číst článek

Narážela na fakt, že aktuálně nejsilnější strana – Směr expremiéra Roberta Fica – zneužívá obavy z války a slibuje, že Slovensko zastaví vojenskou pomoc Ukrajině, protože „tato válka není naše“ a také že nikdy nepůjde proti putinovskému Rusku.

Bude-li mít Fico vliv na příští vládu – což není jisté, ale ani vyloučené, postoj Slovenska k Ukrajině se určitě změní. V Evropské unii a NATO se objeví druhé Maďarsko.

Čaputové odpověď na tiskové konferenci i s prezidenty Pavlem a Zelenským musela být poněkud diplomatická. Skutečnost je taková, že Fico dobře rozlišuje mezi agresorem a obětí a vědomě se staví na stranu agresora, protože mu to přináší politické body. Už je v čele volebních referencí a už poráží dlouhodobě nejsilnější stranu Hlas Petra Pellegriniho.

Fico je cynický technolog moci, kterému jde o návrat do vlády a o jistotu, že si pro něj nepřijdou kvůli některým krokům za jeho minulých vlád orgány činné v trestním řízení. Jestli cestou za tímto životně důležitým cílem podpoří Putina, je pro něj věc druhořadá.

Strany dosluhující vlády mají podporu kolem 5 procent a nejsou zatím schopné vytvořit spojenectví s nadějí na výraznější volební výsledek. Naopak posilují fašisté a národovci, přirození partneři Roberta Fica do příští vlády.

Která by nejen rozmetala úctyhodnou pozici Slovenska vůči Ukrajině, nebyla by spolehlivým partnerem Česka ani v dalších záležitostech, ale nepochybně by zaútočila na právní stát a základy demokracie.

Čaputové končí funkční období na jaře příštího roku a obhajoba v takovéto politické konstelaci by byla pro prozápadní orientaci Slovenska vítaná, ale nesmírně obtížná.

Nikoli věrní spojenci Čaputová a Pavel, ale Fico a Viktor Orbán jakožto dva klíny v evropské jednotě – to může být už letos na podzim realita pro Zelenského a bojující Ukrajinu.

Autor je zástupce šéfredaktora deníku Právo

Petr Šabata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme