Mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška v pátek uvedl, že o průzkumu budou znovu jednat s ministerstvem obrany i Zlínským krajem. Dříve přitom vnitro tvrdilo, že další sanaci okolí areálu stát neplánuje.
Když mu jeho podřízení oznamovali, co ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích zjistili, řekl jim šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, že „trefili velkou věc“.
Jiří Ovesný, velitel hasičů z Valašských Klobouků, kteří také zasahovali při požáru muničního skladu ve Vrběticích, svým rozhodnutím o stažení zachránil více než tři desítky životů svých kolegů.
Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích vedly mimo jiné k vyhoštění desítek pracovníků ruské ambasády v Praze. „Ten krok nás zbavil určitého ruského vlivu,“ říká ministr zahraničí Jan Lipavský.
Policisté považují za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU. „Otázka zní, zda to skutečně udělali,“ pochybuje Miloš Zeman v rozhovoru pro Radiožurnál.
Po explozích muničních skladů ve Vrběticích chodil s kumpánem do areálu, který měl být přísně střežený. Kradli tam samopaly. Z každých tří poškozených skládali jeden plně funkční a ty pak prodávali.
Kauza výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku měla obrovský dopad na českou politiku. Česko vyhostilo desítky ruských diplomatů, Kreml zařadil Českou republiku na seznam nepřátelských států.
Kriminalisté sice prohlásili za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích agenty ruské vojenské rozvědky GRU, jsou ale přesvědčeni, že jim někdo musel v Česku pomáhat.
Za hlavní viníky výbuchů muničních skladů ve Vrběticích policisté označili dva agenty ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepigu a Alexandera Miškina. Kde se v Česku pohybovali?
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
Elena Šapošnikovová získala v roce 2004 české občanství. Jenže úředníci jí ho dát nechtěli, protože jim lhala. Šapošnikovová ale napsala dopis tehdejšímu ministru vnitra Stanislavu Grossovi.
Český parlament má ve středu projednávat pozměňovací návrh, podle kterého občané Ruské federace nebudou moci získat české občanství, pokud se předtím nezřeknou toho ruského.
Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté z vyzvědačství, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
„Nepochybně se jim to nějakým způsobem daří. Ono toto jde velmi špatně vyčíslit, protože jednak neznáme všechno, co západní tajné služby nebo české zablokovaly nebo co se jim podařilo,“ říká Kundra.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
Ruska s českým pasem podle kriminalistů pomáhala zajistit návštěvu agentů GRU v muničních skladech ve Vrběticích. Státní zástupce ale její stíhání zrušil. Odpověď vyplývá z usnesení o odložení.
Jde o vedlejší větev. Policie totiž během vyšetřování zjišťovala, jestli agentům ruské tajné služby někdo v Česku pomáhal. Narazila přitom na manžele Šapošnikovovy, kteří si psali s ruským generálem.
Soudce zpravodaj Jan Wintr uvedl, že měl Babišův projev patřičný pravdivostní základ a osoba působící ve veřejném prostoru a ve věcech veřejného zájmu musí snést vyšší míru kritiky.
„Máme podezření, že část finančních prostředků se po vyprání vrací, a jsou to pak třeba stovky prázdných bytů, které křiví trh,“ popisuje v exkluzivním rozhovoru ředitel NCOZ Jiří Mazánek.
Jak souvisí výbuchy ve Vrběticích, protivládní demonstrace a antivax hnutí s operacemi ruských tajných služeb, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz polský režisér Konrad Szolajski.
Policie v pátek vyhlásila pátrání po generálovi ruské tajné služby GRU Andreji Averjanovovi. Důstojníky jeho jednotky považují čeští policisté za strůjce výbuchů ve Vrběticích v roce 2014.
Dva velké výbuchy, dva mrtví čeští občané. A viníci? Patrně dva ruští teroristé. Policie ukončila prověřování případu Vrbětice. Jaké otázky zůstávají nezodpovězeny?