„Musíme se rozhodnout, jestli dál budeme dodavatelskou ekonomikou Německa, anebo Singapurem Evropy,“ říká v pořadu Řečí peněz člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.
Schodek rozpočtu na příští rok dosáhne výše 241 miliard. Podle Hrnčíře je příliš vysoký a neodpovídá slibům vlády Petra Fialy. Růst české politiky podle něj brzdí zelená politika Evropské unie.
„Bylo by snadné udělat gesto, když je zřejmé, že mé veto Sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem upozorňoval, byly napraveny,“ vysvětlil Petr Pavel.
Obě strany rukou společnou v prosinci roku 2020 při rušení superhrubé mzdy snížily daň z příjmu z 19 na 15 procent a tuto chybu, kterou dodnes ekonomové kritizují, míní zachovat na věčné časy.
Petr Pavel má tři roky na to, aby se stal důležitým hráčem na české politické scéně. Zatím jím není. Přesto po sněmovních volbách 2025 tato výzva přijde.
Aby Česko dostálo v roce 2025 svému slibu a dalo na obranu dvě procenta HDP, musí si pomoct položkami z dalších resortů. Ty ve svých rozpočtech našly obranné výdaje za víc než 6 miliard korun.
Česká televize nabízí divákům kromě zpravodajství také programy, které komerční stanice nevysílají. Vedení opakovaně varovalo, že pokud nedojde ke zvýšení koncesionářských poplatků, nastanou škrty.
Prezident už dříve vyjádřil výhrady k některým položkám ve schváleném rozpočtu, týkaly se mimo jiné příjmů emisních povolenek nebo peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství.
23:45
Praha||Tomáš Pancíř, kma|Ekonomika|Dvacet minut Radiožurnálu
„Rozpočet v některých položkách hodnotím negativně, a pokud by se mě na to pan prezident zeptal, tak mu dám své stanovisko,“ říká ekonomický poradce prezidenta David Marek.
Státní rozpočet se schodkem 241 miliard korun ve Sněmovně podpořily ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN a s nimi i poslanec Ivo Vondrák. Proti hlasovala opozice: ANO a SPD včetně donedávna vládních Pirátů.
K růstu zadlužení podle zprávy přispěl pokles úrokových sazeb nebo vzestup obchodního napětí. Se zprávou přišel Institut pro mezinárodní finance (IIF).
„Stát by se měl zastat těch, kdo zachrání miliony z veřejné kasy a naopak si došlápnout na lobbisty, aby na ně bylo skutečně vidět,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz návrh za Piráty Jakub Michálek.
Podle vedoucího nového Centra veřejných financí na Univerzitě Karlově Petra Janského si vláda pohrává s důvěrou lidí, když jsou v rozpočtu na příští rok nesrovnalosti za 40 miliard korun.
Tento týden patří v české politice především návrhu státního rozpočtu na příští rok. V Poslanecké sněmovně čelí ve druhém čtení pozměňovacím návrhům a to nejen z řad opozice.
„Velkým rizikem je, že schválení rozpočtu bude nepochybně napadeno žalobami, a to od majitelů solárů,“ uvedla hlavní ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová.
Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je naopak rozpočet sestavený odpovědně. „Je navíc neskutečně prorůstový, rekordní, co se týká investic,“ podotkl v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT.
Základní parametry rozpočtu schválila Sněmovna na konci října a už je nemůže měnit. Schválený schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošní rok snížit o 41 miliard korun na 241 miliard korun.
Vláda spolu s rozpočtem předkládá do Sněmovny také výhled na další dva roky, tedy 2026 a 2027. Měl by to být srozumitelný finanční koridor, kudy se bude vzdělávání ubírat, ale není.
Podle Národní rozpočtové rady chybí v rozpočtu na příští rok až 40 miliard korun. Její člen Jan Pavel soudí, že stát si s takto vysokou chybějící částkou neporadí.
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl odmítl, že by chybějící částky v rozpočtu byly snadno řešitelné a fakticky drobné, jak tvrdí ministr financí Zdeněk Stanjura (ODS).
Fialova vláda rekordně zadlužuje naši zemi, hlásí lídr SPD Tomio Okamura. O státním rozpočtu a platu politiků na Radiožurnálu hovořil poslanec SPD Jan Hrnčíř.
Schodek se má proti novelizovanému rozpočtu na letošek snížit o 41 miliard korun. Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard.
„Rozpočet je silně proinvestiční. Máme tam rekordní výdaje na investice jednak o celkové sumě zhruba 250 miliard korun,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.
Tuzemská ekonomika neroste a na obzoru není nic, co by naznačovalo změnu. A tak jediné, co zbývá je, koupit si brambůrky a napjatě sledovat projednávání rozpočtu, který (naši) budoucnost dávno vzdal.