Sněmovna v závěrečném čtení schvaluje rozpočet. Jednat bude moci přes noc
Sněmovna bude moci schvalovat návrh státního rozpočtu na příští rok i přes noc. O možnosti prodloužení jednacího dne rozhodla v úterý odpoledne podle návrhu všech poslaneckých klubů, který podal předseda frakce občanských demokratů Marek Benda (ODS). Před samotným závěrečným kolem jednání o rozpočtu čeká poslance blok ke změnám programu schůze.
„Je to shoda všeobecná, že rozpočet a související rozpočtové věci bychom měli udělat společně,“ uvedl Benda. Po návrhu státního rozpočtu budou poslanci schvalovat také rozpočty většiny státních fondů, tedy investičního, dopravního a zemědělského a fondu životního prostředí.
Až na středeční odpoledne Sněmovna naplánovala kvůli zákonným lhůtám schvalování rozpočtu kinematografického fondu.
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů
Číst článek
Návrh státního rozpočtu předpokládá schodek 241 miliard korun. Proti upravenému letošnímu rozpočtu je o 41 miliard korun nižší. V dílčích hlasováních po úvodní debatě rozhodnou poslanci o přesunech peněz uvnitř rozpočtu v souhrnu za zhruba 224 miliardy korun. Většinu z nich požadují opoziční zákonodárci.
Příjmy státu se v porovnání s letoškem mají zvýšit příští rok o 146 miliard korun a výdaje mají vzrůst proti upravenému rozpočtu o 105 miliard korun. Navrhované příjmy představují 2,086 bilionu korun a výdaje 2,327 bilionu korun.
Vláda za hlavní prioritu rozpočtu označila konsolidaci veřejných rozpočtů, posílení investic nebo odstranění následků zářijových povodní. Chce také udržet sociální smír.
Opozice označuje rozpočet mimo jiné za nereálný. Vychází přitom hlavně z výhrad, které začátkem října vznesla Národní rozpočtová rada. Týkají se výnosů z prodeje emisních povolenek, příjmů z odvodů organizací vlastněných státem a objemu peněz na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Pozměňovací návrhy
V úterý bude Sněmovna rozhodovat hlavně o návrzích na přesuny peněz mezi jednotlivými kapitolami rozpočtu, jichž poslanci předložili vyšší desítky.
Bez reforem mezery v rozpočtech nezaplníme. Navíc nám nezbývá moc času na jednání, říká členka NERV
Číst článek
„Opozice se určitě včas dozví, který z pozměňovacích návrhů nám přišel logicky správný a který zásadním způsobem neměnil strukturu státního rozpočtu. Mnohé z nich byly takové, že by se rozpadla jeho vnitřní logika,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) s tím, že koalice podpoří hlavně své návrhy, hlasy ale možná najde i pro některé opoziční.
Hnutí ANO navrhlo přesunout celkem 38 miliard korun a SPD 140 miliard. Hnutí SPD navrhuje například přesunout 35 miliard korun z odvodů do Evropské unie mimo jiné na platby za obnovitelné zdroje. SPD požaduje, aby tyto platby už neplatily domácnosti, ale stát.
Hnutí ANO zase chce třeba přidat Národní sportovní agentuře 400 milionů korun na úkor úřadu vlády. Pozměňovací návrhy koalice se týkají třeba přesunu asi 700 milionů korun na platy justičních pracovníků.
Opozice tvrdí, že nemá v plánu žádné obstrukce. Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová před jednáním řekla, že chce zachovat věcnou debatu.
„Připomeneme opět problémy, které tam vidíme. Nijak brzdit to nebudeme. Radši ať má tato země špatný rozpočet, my tento rozpočet za špatný považujeme, než abychom neměli žádný a hospodařili v rozpočtovém provizoriu,“ popsala.