Podle Samuela Galana z PAQ Research jsou v návrhu špatně nastavená pravidla pro lidi v oddlužení. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) ale superdávku označuje za motivační.
Ústavní soud loni v květnu zrušil podmínku chirurgického zákroku včetně sterilizace při úřední změně pohlaví. Politikům dal soud čas do června, aby udělali potřebné úpravy v zákoně.
Kandidovat už nebudeme – naštvali se političky i politici. Kritizují nepředvídatelný život Poslanecké sněmovny. Skutečně se v ní víc žvaní, než pracuje?
„Vládní koalice otevřela cestu korupci,“ reaguje protikorupční expert, podle něhož se tak mimo kontrolu veřejnosti dostanou tendry za skoro 23 miliard korun.
Pravděpodobně poslední možnost zpřísnit zákon a napravit jeho nedostatky měli poslanci ve středu. Celá koalice ale pro pozměňovací návrh, který by to alespoň částečně udělal, ruku nezvedla.
Obstrukce v Poslanecké sněmovně se nelíbí téměř dvěma třetinám (62 procentům) české populace. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research pro iROZHLAS.cz.
„Jednací den Poslanecké sněmovny stojí daňového poplatníka zhruba 4 miliony korun. Ale to je vizitka daných poslanců, a voliči jim to mohou sečíst ve volbách,“ říká Pekarová Adamová.
Do Sněmovny by se nyní dostalo šest stran a hnutí. Své zástupce by tam měli také Piráti, komunisté a Motoristé. Vyplývá to z volebního modelu, který v pátek zveřejnila agentura Median.
Podaří se vládě návrh na zvýšení platů přes dolní komoru protlačit? A dají se očekávat opoziční obstrukce? Server iROZHLAS.cz oslovil v anketě šest politologů.
„Soudě podle toho, jak k tomu přistupuje Tomio Okamura, ta diskuse v únoru bude žhavá,“ komentuje zakladatelka a ředitelka organizace In Iustitia, právnička Klára Kalibová.
Schillerová v neděli v pořadu řekla, že opozice se chystá v polovině ledna postavit proti zvyšování televizních a rozhlasových poplatků. Širokou diskusi očekává také k změně rozpočtového určení daní.
Dlouhá jednání, i do noci, obstrukce a nepředvídatelnost. Tak v tomhle volebním období nezřídka vypadají schůze Poslanecké sněmovny. I proto někteří poslanci nebudou ve volbách mandát neobhajovat.
Prosincový model se podle jeho autorů vyznačuje stabilními výsledky všech měřených stran. V čele zůstává opoziční ANO, jehož podpora v porovnání s listopadovým modelem oslabila o 1,7 procentního bodu.
Aktivitu lobbistů ukazují metadata navrhovaných výjimek, které lze najít na webu dolní komory, jak zjistil iROZHLAS.cz. Lobbistickou praxi by měl přitom zprůhlednit právě chystaný zákon.
O podobě předlohy budou poslanci hlasovat patrně nejdříve ve druhé polovině ledna, byť podle původních představ vládního tábora měla být účinná už od začátku příštího roku.
Na obnovitelné zdroje chce stát v příštím roce stejně jako letos vyčlenit 8,5 miliardy korun. Se zkrácením státní podpory nesouhlasí nejen hnutí ANO, varují před ním i zástupci obnovitelných zdrojů.
„Měli jsme si říct, co očekáváme od médií veřejné služby ve 21. století. Tohle bylo vždycky nezbytným prvkem debat, ať už ve skandinávských zemích, nebo třeba v Polsku či Německu,“ říká Rožánek.
„Ústavní soud opakovaně ve svých nálezech říká: Menšina má právo na obstrukci, ale nemá právo destruovat jednání,“ podotkla předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Ústavní soud zrušil lex Babiš II. A byl to poslanec Jakub Michálek z Pirátů, který změnu ve Sněmovně na poslední chvíli přilepil k jinému zákonu. Může mít teď rozhodnutí vliv na chod Sněmovny?
Novela tří zákonů označovaná jako lex Babiš II například znemožnila, aby vybraní veřejní funkcionáři byli zároveň skutečnými majiteli médií. Návrh na zrušení podalo 70 poslanců ANO.
Ve zprávě je podle Kašníka souhrn návrhů legislativních úprav. „Komise jako taková žádné legislativní návrhy dávat nebude, doporučení ano,“ řekl předseda komise Pavel Kašník.
Mimořádnou schůzi k odvolání Pekarové Adamové nechalo svolat opoziční hnutí ANO s podporou SPD. Vystoupení řečníků s přednostním právem vyplnila před hlasováním zhruba dvě hodiny.