Prezident podepsal rozpočet. Fiala se Stanjurou mu garantovali, že dodrží plánovaný schodek 241 miliard
Prezident Petr Pavel přes výhrady podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Oznámil to v úterý odpoledne ve videu na sociálních sítích, v němž také poznamenal, že dlouho podpis zvažoval a rozhodnutí nebylo lehké.
Prezidentovy výhrady směřují k tomu, že část předpokládaných příjmů a výdajů není podle jeho ekonomických poradců realistická. Pavel řekl, že od premiéra Petra Fialy a ministra financí Zbyňka Stanjury (oba ODS) dostal osobní garanci, že schodek příští rok nebude vyšší, než je ten plánovaný, a že vláda neporuší zákon o rozpočtové odpovědnosti. „Za tuto garanci ponese vláda politickou i morální odpovědnost,“ uvedl prezident.
Hlava státu podotkla, že po zvážení všech pro a proti považuje podpis rozpočtu za lepší řešení pro občany i pro Česko. „Bylo by snadné udělat silné gesto, když je zřejmé, že mé veto Sněmovna přehlasuje. Považoval jsem ale za prospěšnější, aby nedostatky, na které jsem vládu upozorňoval, byly nějakým způsobem napraveny,“ uvedl Pavel.
Prezidentovi ekonomičtí poradci měli vůči rozpočtu výhrady. Ekonom David Marek dokonce řekl, že doporučí hlavě státu jej nepodepsat. Výhrady vycházely z připomínek Národní rozpočtové rady, šlo například o údajně nadhodnocené příjmy z prodeje emisních povolenek. Prezident poté jednal Fialou a Stanjurou. Premiér následně řekl, že věří, že přesvědčili Pavla k podpisu rozpočtu.
„Rozhodnutí prezidenta republiky je odpovědné a správné. Díky schválenému rozpočtu budeme příští rok moci rekordně investovat, především do výstavby silnic, dálnic a železnic, ale také do školství nebo vědy a výzkumu. Všechny tyto investice mají společný cíl – podpořit ekonomický růst s tím i růst mezd občanů,“ reagoval na Pavlovo rozhodnutí Fiala.
„Mou zodpovědností jako ministra financí je dodržet plánovaný deficit v roce 2025 tak, jak se to současné vládě podařilo ve všech předchozích letech,“ doplnil Stanjura. V letech 2022 i 2023 vláda plánované schodky dodržela, v letošním roce je podle analytiků velmi pravděpodobné, že se to rovněž podaří.
‚Stačit to nebude‘
Prezident se s premiérem Fialou a ministrem financí Stanjurou sešel 9. prosince, už v minulosti přitom vyjádřil určité pochybnosti k některým položkám. Týkaly se mimo jiné příjmů emisních povolenek nebo peněz na platy nepedagogických pracovníků v regionálním školství.
Vláda za hlavní prioritu rozpočtu označila konsolidaci veřejných financí, posílení investic nebo odstranění následků nedávných povodní. Za další prioritu považuje i udržení sociálního smíru.
Fiala dříve označil rozpočet za víc než rozumný kompromis, opozice ho naopak kritizovala. Stanjura ho v prvním čtení označil za realistický, přispěje podle něj k sociálnímu smíru. Příjmy rozpočtu má za realistické.
Pavel ve videu uznal, že vláda před třemi lety začala konsolidaci veřejných financí a že rozpočet na příští rok, přestože se jedná o rok volební, není rozhazovačný. „Do budoucna to ale stačit nebude a v reformách bude nutné pokračovat,“ uvedl prezident. Ocenil slibované významné investice a dodržení závazků na obranu země.
‚Nikdo nečekal nic jiného‘
Podle opozice prezident úterním podpisem státního rozpočtu nepřekvapil. Vládu pokaždé podrží, uvedl ve zprávě předseda hnutí ANO Andrej Babiš. I podle šéfa hnutí SPD Tomia Okamury Pavel dlouhodobě kabinet podporuje.
„Myslím, že nikdo nečekal nic jiného. Pan prezident vždy naoko váhá, ale vládu pokaždé podrží,“ uvedl Babiš. „Přes všechny výtky jak opozice, tak Národní rozpočtové rady a poradců prezidenta, už měsíc říkáme, že prezident zákon podepíše, protože dlouhodobě podporuje vládu premiéra Fialy. Takže mě to nijak nepřekvapuje,“ komentoval rozhodnutí hlavy státu Okamura.
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek uvedl, že prezident byl v prekérní situaci, kdy dostal špatně zpracovaný rozpočet od premiéra a ministra financí, který neseděl o 40 miliard korun.
„Ale vrácení by vedlo k provizoriu a nic by nezměnilo. Chyba je hlavně to, ze vláda prezidenta do této pozice dostala. Za Piráty jsme chtěli o deset miliard menší deficit, opravit chyby a dát peníze na výstavbu škol a nájemních bytů v režii obcí,“ konstatoval.
Ostřejší slova použila na síti X předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová, když uvedla, že „ze statečného vojáka se stal poslušný kladeč věnců.“ „Prezident mohl využít svého práva veta a hodit vylhaný rozpočet vládě na hlavu, ale neudělal to. Bohužel,“ napsala Maláčová.
Přesuny peněz
Státní rozpočet na příští rok schválila Sněmovna na začátku prosince. Pro schválení hlasovalo 98 poslanců z řad vládní koalice, ke kterým se přidal i nezařazený poslanec Ivo Vondrák původně zvolený za hnutí ANO.
Schodek 241 miliard korun a vyšší platy v justici. Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok
Číst článek
Opoziční poslanci včetně donedávna vládních Pirátů hlasovali proti. Rozpočet počítá se schodkem 241 miliard korun. Proti letošnímu upravenému rozpočtu klesne schodek o 41 miliard korun.
Příjmy se proti letošnímu rozpočtu zvyšují o 146 miliard korun a výdaje se proti upravenému rozpočtu zvyšují o 105 miliard korun. Převážnou část schodku pokryje zvýšení státního dluhu o 248 miliard korun.
Poslanci při hlasování o přesunech peněz uvnitř rozpočtu převedli asi tři miliardy korun. Původně navrhli přesuny v celkovém objemu zhruba 224 miliard korun. Přidali například přes půl miliardy korun na platy zaměstnanců v justici nebo 700 milionů na vodohospodářskou infrastrukturu.
Uvnitř rozpočtu vnitra dodali na platy v policii a hasičském sboru přes miliardu. Rozpočet počítá například s investiční dotací 60 milionů korun určené Správě Pražského hradu, která má sloužit k zajištění ochrany areálu Pražského hradu a Lumbeho vily, kde bydlí Pavel s manželkou Evou.