Přešlapování na místě trvá už dlouho. Je potřeba, aby se Česko pohnulo dopředu, věří ekonom Rod

Česká národní banka odhaduje, že v roce 2025 by Česko mohlo zažít růst hrubého domácího produktu (HDP) přes dvě procenta. „Ale přešlapujeme na místě. Musíme se rozhodnout, jestli dál budeme dodavatelskou ekonomikou Německa, anebo Singapurem Evropy,“ vyzývá v pořadu Řečí peněz člen Národní ekonomické rady vlády a ředitel výzkumu v Centru ekonomických a tržních analýz Aleš Rod.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ekonom Aleš Rod

Letošní rok nebyl jednoduchý, hodnotí Rod | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Česká ekonomika by si v nadcházejícím roce měla výrazně polepšit a podle všech ekonomických predikcí zdvojnásobit svůj růst. Ačkoli pořád zůstává pod svými možnostmi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Události z ekonomiky a trendy z byznysu

„Letošní rok nebyl jednoduchý. Byl to první rok účinnosti konsolidačního balíčku, u něhož vláda předpokládala vyšší pomoc ekonomickému růstu,“ hodnotí ekonom.

Konsolidační úsilí vlády včetně důchodové reformy kupuje čas na přemýšlení, jakou cestou se chce Česko vydat. „Máme čas přemýšlet, jakou ekonomikou chceme být po nezbytné restrukturalizaci průmyslu. Pořád také čekáme na velké reformy zdravotnictví, školství nebo veřejné správy,“ vykresluje.

Ekonomické oživení v příštím roce potáhnou domácnosti, u nichž už se začíná projevovat menší chuť šetřit a větší touha utrácet. Je to spojeno s rostoucími mzdami, které se pomalu překlápějí do spotřeby.

Prezident podepsal rozpočet. Fiala se Stanjurou mu garantovali, že dodrží plánovaný schodek 241 miliard

Číst článek

„Přesto očekávané nominální zhodnocení mezd asi nebude takové, jaké jsme předpokládali ještě před pár týdny nebo měsíci. Ale když se mluví o krizi, tak toto žádná krize není. Pořád je tu rekordně nízká nezaměstnanost a sociální systém nekolabuje. Většina lidí si stěžuje, ale pořád to není krize, jakou by vnímal ekonom,“ usuzuje Rod.

Česko ale stále brzdí nedostupnost bydlení, což už je chronický problém. „Těžko si někdo koupí nové auto a podpoří ekonomiku, když má problémy se splácením hypotéky, nebo šetří na jistinu,“ poukazuje Rod a doplňuje: „Tohle vidím jako největší průšvih.“

Jak ceny energií ovlivní růst ekonomiky? Proč Česko nemá jasný plán, kam investovat schodky rozpočtů? Kdy se dočkáme přechodu z montovny na mozkovnu? Poslechněte si celý pořad Řečí peněz, audio je v úvodu článku.

Václav Pešička, obi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme