„Musíme se rozhodnout, jestli dál budeme dodavatelskou ekonomikou Německa, anebo Singapurem Evropy,“ říká v pořadu Řečí peněz člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.
Slovensko začalo dotovat ceny plynu a tepla loni, a to v reakci na jejich dřívější výrazné zdražení na burzách. Například pro letošek stát na tento účel vyčlenil 1,25 miliardy eur (31,3 miliardy Kč).
Celkově se v minulém roce vyrobilo v České republice 76,9 TWh elektřiny. Malé solární elektrárny se tak na hrubé produkci elektřiny v zemi podílely necelým jedním procentem.
„Od prvního září bude podpora nabízena v programu Nová zelená úsporám light, ale bude o 30 000 korun nižší,“ říká ke změně dotací na kotle ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.
Výhodou dotačních programů je, že jsou z poloviny dotované z Modernizačního fondu, který čerpá peníze z prodeje emisních povolenek. Díky tomu můžou stavební spořitelny nabídnout výhodnější úroky.
Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky měl příspěvek na sociálních sítích ukázat, jak se vláda snaží pomáhat rodičům sladit práci s rodinou. Nakonec ale příspěvek lidovci ze sociálních sítí stáhli.
Dluhy českých domácností u bank letos v lednu meziměsíčně stouply o 5,2 miliardy korun na 2,253 bilionu korun. Naprostou většinu z celkového objemu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení.
Z reportu výdajů a příjmů domácností vychází, že ušetří v průměru asi 6000 korun, ale velká část, asi třetina, neušetří nic. Velký trenden stále zůstává obava z inflace.
Plánované zvýhodněné úroky pro žadatele v dotačním programu Oprav dům po babičce zatím nejsou dostupné. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana se na jejich spuštění pracuje.
„Myslím si, že je to zbytečně vynaložená energie pohybovat se sazbou DPH o tři procentní body. Obecně není DPH dobrý nástroj na sociální politiku, protože se nemusí projevit do cen,“ říká sociolog.
Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016. Výjimkou byl loňský duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o dvacet miliard na 2,067 bilionu korun.
Inflace ale rozevírá nůžky v tom, jak různě dopadá na úspory a majetek. Chudší domácnosti nechávají své tenké úspory na běžných, v lepším případě na spořicím účtu.
Některé domácnosti šetřit nemohou, protože jim zkrátka na uspoření peníze nezbývají. Finanční rezervu si vůbec nemůže tvořit devět procent respondentů.
Do dalších měsíců bude hodně záležet na vývoji cen energií, které podle ministerstva průmyslu a obchodu už na trzích klesají. Rozhodne i to, jestli se České národní bance podaří zabrzdit inflaci.
O tématech jako valorizace důchodů, pomoc nízkopříjmovým domácnostem nebo otázka příjmu státního rozpočtu debatovali ministr práce a sociální věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) a sociolog Daniel Prokop.
Úspora energií v domácnostech se podle průzkumu odráží na číslech o spotřebě jen částečně. Na spotřebu má totiž vliv i počasí, letošní začátek podzimu byl spíš chladnější.
Domácnosti v Česku si v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. Nejrychleji předloni rostl příjem lidem nad 65 let.
Banky letos v dubnu poskytly tzv. skutečně nové hypoteční úvěry na bydlení za 15,6 miliardy Kč. Česká národní banka očekává zpomalení aktivity na trhu v příštích měsících.
Cena plynu bude v příštím roce stagnovat a může i lehce klesnout. Elektřina může podle analytiků podražit řádově o stokoruny za rok. Nedotkne se ale všech odběratelů.
Vítr kácel stromy, které zablokovaly řadu místních silnic. Kvůli poškozeným sloupům elektrického vedení zůstalo bez proudu na 140 000 domácností. Silný déšť a vítr trápí i italský region Ligurie.
Díky růstu bohatí ještě více bohatnou, a chudí se naopak ještě více bratří s chudobou. A to je spíš důvod k hněvu, a ne k radosti, píše v komentáři Ivan Štern.
Rostoucí zájem o takzvané „paní na úklid“ navíc žene nahoru také výdělek hospodyň. Agentura jim většinou vyplácí až 70 procent z ceny, kterou klient zaplatí.
„Obecně lze shrnout, že v mínění o příjmech domácností, resp. chudobě, dochází ke kontinuálnímu zlepšování situace od roku 2012, přičemž rok 2018 představuje nejkladnější hodnocení za celou dobu.“
Británie směřuje k nejdelšímu propadu životní úrovně od začátku měření v 50. letech minulého století. Příjmy britských domácností mají dokonce postupně klesat ještě déle.