„Musíme se rozhodnout, jestli dál budeme dodavatelskou ekonomikou Německa, anebo Singapurem Evropy,“ říká v pořadu Řečí peněz člen Národní ekonomické rady vlády Aleš Rod.
Některé státy přitom dávají na penze víc než Česko. „Ale penzistům je zdaňují. A odvádí z nich sociální a zdravotní pojistné,“ vysvětluje Vladimír Bezděk.
Balíček počítá především se zvýšením základní sazby DPH na 23 z nynějších 20 procent. Na pět z deseti procent naopak klesne DPH na vybrané potraviny. Vznikne rovněž nová daň z finančních transakcí.
Z čeho vstávají ekonomům nejvíc vlasy hrůzou na hlavě, je úplně nová daň z finančních transakcí pro firmy i občany. Z každého převodu si stát vezme 0,4 procenta.
Opozice i někteří komentátoři nyní viní koalici, že ostřelování opozičního předáka Michala Šimečky v posledních týdnech bylo jen kouřovou clonou, která měla zakrýt plánovanou konsolidaci.
Termín, odkdy budou muset zaměstnavatelé tyto dohody registrovat, chce ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechat na 1. červenci. Novinku přináší loni schválený vládní konsolidační balíček.
„Když ale máte jako prioritu škudlení, tak sice o něco málo snížíte deficit, ale do budoucna z toho nic nemáte. A společnost na tom pouze prodělá,“ myslí si sociolog Biler.
„Byrokracie máme příliš. Chceme se zaměřit na redukci agend, abychom identifikovali ty zbytečné, a stát zároveň uměl pracovat s daty,“ řekl ministr financí v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv.
Nestává se často, aby jeden měsíc dokázal ovlivnit celý rok. Jak se zdá, rok 2024 právě takovým bude. Protože to, co se stane v lednu nového roku, ovlivní ekonomiku po následujících jedenáct měsíců.
Změny v DPH, rušení některých daňových slev a zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance - to jsou jen některé z desítek změn, které přináší vládní konsolidační balíček.
Česko čeká v roce 2024 množství změn. Od úprav daní, přes eDoklady po zvýšení rodičovského příspěvku nebo zdražení dálničních známek. Server iROZHLAS.cz přináší výběr nejdůležitějších novinek.
Opatření počítají hlavně se zvýšení některých daní a zdravotních odvodů, dále správních a soudních poplatků, s opětovném zavedení zvláštní bankovní daně a s oslabením druhého důchodového pilíře.
Premiér Fico zopakoval svůj trvající postoj, že slovenské finance jsou v katastrofálním stavu, že jsou rozvrácené, ale že nebude ozdravovat na úkor snížení sociálního standardu.
Konsolidační balíček, který má vládě pomoci zlepšit stav státního rozpočtu v příštích dvou letech celkem až o 150 miliard korun, podepsal prezident Petr Pavel minulý týden.
Stát by měl podle poslance za SPD Jan Hrnčíře zasáhnout proti rostoucím cenám omezením emisních povolenek a „zelených nesmyslů". Ty podle něho nejvíce poškozují český průmysl.
„Je škoda, že se vládě někdy nedaří věci lépe komunikovat. Na první pohled to tak nevypadá, ale vláda objektivně není v jednoduché situaci,“ popisuje Pavlův expert na domácí politiku.
Tuzemské ministerstvo financí je podle Dvořáka příliš optimistické, když očekává už příští rok růst kolem dvou procent. Analýzy Oxford Economics předpovídají růst HDP za rok 2024 jen 0,8 procenta.
„Dali jsme najevo, že se chceme dohodnout, ale oni se nechtějí dohodnout skoro na ničem,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
„Pokud v obci nemáte nic, nemáte ani důvod tam setrvávat," vysvětlila pro Radiožurnál předsedkyně místních samospráv Eliška Olšákoová. Obcím by podle ní měl zůstat podíl z hazardu.
Zdražení regulované složky více dopadne na některé podniky. Problém mají hlavně firmy s vysokou spotřebou energií, jako jsou železárny, cementárny, sklárny a další.