V Brně vytipovali na 150 bariér, které lidem se smyslovým postižením komplikují cesty hromadnou dopravou. Nevidomým chybí některé informace ve zvuku, neslyšící se varování často nedozví pomocí textu.
Organizace Tichý svět pořádá celé září už podruhé celorepublikovou akci Deafember zaměřenou na informování společnosti o lidech se sluchovým postižením.
V Česku žije podle odhadů zhruba půl milionu lidí se sluchovým postižením. Z toho je přibližně 10 tisíc neslyšících, kteří používají znakový jazyk jako svůj mateřský.
Porota vybírala z 31 kandidátů a kandidátek. Cenu veřejnosti, o jejímž udělení hlasují lidé na internetu, obdržel Martin Kabát z organizace ADAM - autistické děti a my.
Za posledních pět let vzrostl zhruba dvojnásobně počet hendikepovaných, kteří si u ombudsmanky stěžují na diskriminaci. Týká se to hlavně hledání práce a bydlení nebo nedostatku parkovacích míst. Novinářům to ve čtvrtek řekla veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Loni se na ni obrátilo 104 lidí, kteří si stěžovali na diskriminaci kvůli svému zdravotnímu postižení.
V pražských Stodůlkách je od neděle nová farnost pro neslyšící. Vznikla z pražské komunity neslyšících katolíků, kteří se v hlavním městě scházejí už pátým rokem.
Speciální čokoládové bonbony z brněnské dílny neslyšících mají tvar znaků, kterými se v Česku dorozumívá přes 20 tisíc lidí. Hravou a chutnou formou pomáhají s výukou základních frází znakové řeči. S originálním nápadem na propagaci "znakovky" pomocí čokolády přišla Zuzana Filipová z Brna, realizovat nápad jí pomohl sochař Jiřím Pec.
Lékaři pardubické nemocnice se lépe domluví s neslyšícími pacienty. Od dnešního dne si totiž lidé mohou na recepci chirurgické kliniky zdarma vyzvednout tablet, přes který se spojí s online tlumočníkem. Ten pacientovi do znakové řeči přeloží pokyny lékaře.
Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi se stala bezbariérovým zařízením pro neslyšící. Nedoslýchavý nebo neslyšící pacient se může domluvit s lékařem, sestrou nebo s dalším zdravotnickým personálem, i když neovládají znakový jazyk. Na oddělení ORL totiž zavedli online tlumočení přes tablety. Využívat je mohou i lékaři a pacienti z jiných oddělení.
Speciální tablet, který bude sloužit jako překladač pro neslyšící pacienty, získala nemocnice v Jindřichově Hradci. Lidem s poruchami sluchu pomůže při komunikaci s lékaři. Všem pacientům jindřichohradecké nemocnice zase zkrátí dlouhou chvíli internet zdarma.
Peníze, kterými lidé chtějí pomoci charitativním organizacím, často končí v rukou podvodníků. I v Česku se množí případy falešných pouličních sbírek. Na podvody upozornila Český rozhlas také Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel.
Neslyšící děti nejsou hloupé děti. To je jedno z hlavních poselství týdenního příměstského tábora v Liberci pro neslyšící, ale i slyšící děti. Kolektiv liberecké pobočky Agentury profesního poradenství neslyšících ho pořádá poprvé. A hned se jim přihlásilo osm dětí, z toho tři s poruchou sluchu. Zlákal je program, při kterém během týdne poznají práci horských záchranářů, městských strážníků nebo pracovníků psího útulku.
Neslyšící pacienti můžou v pěti nemocnicích Krajské zdravotní pro domluvu s lékaři a sestrami využít on-line služby tlumočníka do znakového jazyka. Novou službu umožnila zdravotníkům v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě, v Děčíně a v Chomutově "Agentura pro neslyšící".
Neslyšící v Liberci mají nového pomocníka. Speciální tablet, který zrychlí komunikaci mezi pacientem, tlumočníkem a lékařem, má k dispozici Krajská nemocnice v Liberci. Sloužit má nejen k domluvě se sluchově postiženými pacienty, ale i jejich příbuznými.
V Pardubicích vzniklo Aktivační centrum pro rodiny dětmi se sluchovým postižením. Pomáhá jim rozvíjet slovní a znakovou zásobu, komunikační dovednosti, paměť i motoriku. Zaměřuje se na Královéhradecký a Pardubický kraj současně.
Neslyšící v Česku si mohou telefonovat už šestnáct let. 10. října 1997 začala fungovat první verze telefonické služby pro lidi se sluchovým hendikepem. Dnes je na bezplatných číslech dostupná 24 hodin denně.
Umíte si představit svět bez zvuků kolem sebe? Mezinárodní den neslyšících připomíná, s jakými překážkami musí denně bojovat lidé s poruchami sluchu. V Hradci Králové funguje Speciální škola pro takto hendikepované děti.
Každý rok se třetí týden v září slaví kromě podzimní rovnodennosti i Mezinárodní den neslyšících. Málokdo si umí představit, že by neslyšící mohli poslouchat rozhlas. Unie neslyšících Brno se to rozhodla změnit. Ve všední dny vysílání Českého rozhlasu Brno proto neslyšícím textově tlumočí.
Neslyšící mají problém s uplatněním na trhu práce. Zaměstnavatelé je nechtějí přijmout kvůli jazykové bariéře, v Praze tak většinou pracují na podřadných postech. Agentura pro neslyšící se snaží ukázat, že komunikovat lze i neverbálně. V Tiché kavárně na Ládví proto pracují neslyšící číšníci.
V Lichtenštejnském paláci v Praze se odehrál unikátní koncert. Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou Michala Hájka zahrála sluchově handicapovaným posluchačům.
Neslyšícím v Krnově pomáhá nová tísňová linka. Lidé se sluchovým postižením se v případě ohrožení telefonicky nedomluví, krnovská městská policie proto zavedla speciální mobilní číslo. Handicapovaní na něj mohou poslat sms zprávu, na kterou strážníci obratem zareagují.
Sluchově postižení žáci mají v České republice možnost studia na 14 speciálních základních školách. Každá má na výběr, jakou formou bude děti vzdělávat. Zda dají přednost odezírání, znakovému jazyku, nebo kombinaci obojího. Někteří odborníci ale žádají o sjednocení a sice v podobě povinného zavedení znakové jazyka na všechny tyto školy.
V Česku žije podle neoficiálních odhadů sedm až osm tisíc lidí, kteří neslyší. Buď se jako neslyšící narodili, nebo o sluch přišli krátce po narození. Na tuto neděli připadá Mezinárodní den neslyšících a už zítra pořádá Česká unie neslyšících na Palackého náměstí v Praze oslavu tohoto dne. Včetně divadla nebo zpěvu ve znakovém jazyce.