Niger otevřel vzdušný prostor. Vojenská junta chce vést ‚národní dialog‘ s okolními státy
Představitelé vojenské junty v Nigeru v pondělí znovu otevřeli vzdušný prostor pro všechny komerční lety, uvedl podle agentury Reuters mluvčí nigerského ministerstva dopravy. Vojáci vyhlásili zákaz přeletů nad Nigerem 6. srpna poté, co se po svržení prezidenta Mohameda Bazouma na konci července chopili moci v zemi.
Aerolinky Air France a další evropské letecké společnosti byly kvůli této uzávěře nuceny zrušit některé lety a jiné vést po delších trasách nad africkým kontinentem. Vnitrozemský Niger má více než dvojnásobně větší rozlohu než Francie a běžně nad ním vede řada leteckých koridorů.
Niger se chystá na případný útok společenství ECOWAS. Jedná s juntami v Mali a Burkině Faso
Číst článek
Vojenská junta vzdušný prostor původně uzavřela s odkazem na hrozbu vojenské intervence ze strany Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Důvod zrušení zákazu komerčních přeletů nad územím Nigeru vojenská vláda neuvedla.
Státy ECOWAS po puči pozastavily Nigeru členství v bloku, uvalily na zemi přísné finanční a obchodní sankce a pohrozily vojenskou intervencí s cílem obnovit ústavní pořádek v zemi.
Minulý měsíc pak odmítly návrh junty na tříleté přechodné období její vlády, během něhož by vojáci vedli „národní dialog“. Nigérie, která nyní bloku ECOWAS předsedá, minulý týden navrhla devítiměsíční období přechodu zpátky k demokracii. Junta ale trvá na třech letech.