Už jsem byl dvakrát na výslechu. Snaží se mě umlčet, říká Okamura k žádosti policie o jeho vydání
Kriminalisté požádali Poslaneckou sněmovnu o vydání předsedy SPD Tomia Okamury. Podezřívají ho ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod v souvislosti s loňskou billboardovou kampaní. Kriminalisté poslali žádost do dolní komory v úterý ráno. Okamura o ní podle svých slov ví. Stíhání ale označuje za snahu o své umlčení ze strany vládní koalice, řekl na tiskové konferenci.
Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně uvedl za důvod žádosti o jeho vydání trestní oznámení politika TOP 09 Jiřího Pospíšila. „Vláda se snaží kriminalizovat opozici za názory. Tento pokus mě umlčet je útokem na svobodu slova. Chtějí mě stíhat za plakát, kterým jsme si z jejich lží a pokrytectví udělali srandu,“ řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.
„Samozřejmě mě neumlčí, nikdy neuhnu a budu bojovat za bezpečnou Českou republiku, protože tady nechci žádné nelegální africké a islámské migranty,“ pokračoval s tím, že ohledně plakátu udělalo jeho hnutí tu chybu, že na nich nevyobrazilo také „zahaleného muslima“. Podzimní kampaň SPD označil Okamura za „alegorii na dění v Česku a nezodpovědná rozhodnutí Fialovy vlády“.
Okamura zároveň uvedl, že už dvakrát byl v souvislosti s tímto případem na policejním výslechu, kde se ho policie na podzimní kampaň ptala. Odmítl, že by plakáty ale byly rasistické. „Ten plakát nemá s rasimem vůbec nic společného Já v tom rasismus nevidím,“ řekl.
‚Vydání podpořím‘
Pro vydání Okamury se už vyslovil vicepremér a lidovecký poslanec Marian Jurečka, podle kterého byla kampaň za hranou, nevhodná a rasistická.„Něco takového do kampaně a politického souboje fakt nepatří. Jsme v demokratické, vyspělé zemi, kde mají být nějaká zákonně elementární práva lidskosti, humanismu. To, co předvedl Tomio Okamura a SPD ještě i svou obhajobou, bylo naprosto za hranou,“ řekl novinářům Jurečka.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je rasismus jednou z nejodpornějších věcí, jak může jeden člověk přistupovat k druhému. „Jistě už se tento politik chystá plamenné projevy na téma cenzura a totalita, jenže nenávist není program a vyvracení lží není cenzura,“ řekl s tím, že očekává, že sám Okamura bude pro své vydání hlasovat a nebude se skrývat za poslaneckou imunitu. „Já jeho vydání podpořím zcela jistě,“ dodal.
Pirátská poslankyně Olga Richterová na síti X napsala, že pro vydání budou hlasovat i Piráti. „Osobně si myslím, že kampaň pana Okamury je daleko za hranou. Nicméně ani já, ani Sněmovna nemá být soudcem a rozhodovat o konání trestného činu ve věci. A právě proto má o této věci spravedlivě rozhodnout soud,“ vysvětlila.
‚Probereme to na klubu‘
Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová řekla, že osobně se k vydání nekloní. Kampaň, kvůli které policie Okamuru podezírá z trestného činu podněcování k nenávisti, se jí nelíbila a přišla jí přehnaná. Nemyslí si ale, že by za to měl být politik stíhán. Napsala, že věc budou muset politici ANO probrat na klubu.
Kauzu Schillerová přirovnala k tomu, když vládní koalice zveřejnila obrázek politiků ANO s ruskými vlajkami na tvářích. „Tady se dával Andrej Babiš na billboard s Putinem, během války na Ukrajině se politikům hnutí ANO malovaly na tváře ruské vlajky, to mně osobně přijde za hranou úplně stejně,“ popsala, proč by politik za podobu kampaně stíhán být neměl.
Romea a další podali trestní oznámení na SPD. Označili předvolební plakáty hnutí za rasistické
Číst článek
Připomněla loňskou kampaň před eurovolbami, kdy koalice Spolu na web umístila obrázek s heslem, v němž bylo místo Česka zmíněno Rusko, předseda hnutí Babiš a jednička kandidátky Klára Dostálová měli na tvářích také místo české vlajky ruskou. Schillerová tehdy hovořila o hybridním útoku. Kampaň kritizoval i prezident Petr Pavel.
Podzimní kampaň
Podle Martina Churavého, mluvčího předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), vedení dolní komory zatím žádost o vydání poslance Tomia Okamury (SPD) neobdrželo.
Policisté zaslali podle jejich pražského mluvčího Jana Daňka žádost o vydání Okamury do Sněmovny v úterý ráno. „V souvislosti s případem billboardové kampaně SPD z léta, který řešíme pro podezření ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, požádali kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie o vydání poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání,“ popsal Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz Daněk.
Podle šéfa žalobců z Prahy 1 Jana Lelka policisté v případu zatím nikoho nestíhají, pouze celou věc prověřují. „Policejní orgán ale zjevně dospěl k závěru, že jsou dány podmínky pro zahájení trestního stíhání, proto učinil tuto žádost,“ doplnil žalobce pro server Novinky.cz.
Billboardy s kontroverzními motivy umístila SPD na Václavském náměstí počátkem loňského září před krajskými volbami. Na jednom z plakátů byl muž tmavé pleti se zkrvaveným nožem a v zakrvácené košili společně s textem: „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu.“
‚Jsou podány stížnosti za všechny kraje.‘ Policie zahájila trestní řízení kvůli plakátu SPD
Číst článek
Kritici reklamu označili za rasistickou, podle nich jen zbytečně strašila veřejnost. Umístění billboardu rozporoval pražský magistrát, strana podle něj požádala pouze o zábor veřejného prostranství pro techniku nutnou k natáčení předvolebního spotu a úřady neměly bližší informace o obsahu natáčení či konkrétní politické straně. SPD se bránilo, že postupovalo zcela transparentně a na natáčení klipu získalo řádné povolení od magistrátu i Prahy 1.
Součástí předvolební kampaně SPD bylo několik verzí billboardů – kromě migranta černé pleti s nožem v ruce vzbudil kritiku i plakát s romskými chlapci, kteří kouří cigarety. Organizace Romea, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další podali kvůli tomuto plakátu trestní oznámení na hnutí SPD, Okamuru, strany Trikolora a PRO a jejich marketéry.