Ač premiér nikoho nejmenoval, poznala se v šiřitelích blbé nálady a prodavačích strachu opozice, která hned začala protestovat, že nic takového nedělá. To je samozřejmě legrační reakce.
Příležitostí k chválení politiků nebylo příliš ani v letošním roce. Začít i skončit by se dalo obligátním oceněním konzistentní zahraniční politiky vlády Petra Fialy (ODS).
ANO by v hypotetických listopadových volbách získalo 82 poslaneckých mandátů, ODS by měla 29 poslanců, STAN 25 a shodně po 16 křeslech by ve Sněmovně dostali Piráti, SPD, Motoristé a KSČM.
Schodek rozpočtu na příští rok dosáhne výše 241 miliard. Podle Hrnčíře je příliš vysoký a neodpovídá slibům vlády Petra Fialy. Růst české politiky podle něj brzdí zelená politika Evropské unie.
Navrhované změny v poplatcích mají podle ministra kultury Martina Baxy (ODS) sloužit ke stabilizaci médií veřejné služby a zajistit dlouhodobou udržitelnost jejich fungování.
Hnutí SPD neprosadilo zamítnutí předlohy. Zástupci ANO a SPD slibují, že pokud se dostanou k moci, změny v důchodech zruší. Závěrečné schvalování sporné předlohy se protáhlo na čtyři jednací dny.
Fialova vláda rekordně zadlužuje naši zemi, hlásí lídr SPD Tomio Okamura. O státním rozpočtu a platu politiků na Radiožurnálu hovořil poslanec SPD Jan Hrnčíř.
Předseda poslanců ODS Marek Benda označil sněmovní jednání o platech za zbytečnou dávku populismu bez návrhu zákona. „Je to nedůstojné této Sněmovny,“ řekl.
Za nejlepší pokládá, pokud by ANO dostalo 2,4 milionu hlasů, tedy stejně, jako kolik obdržel loni v druhém kole prezidentské volby. Podle něj by to znamenalo v přepočtu 44 procent hlasů.
Ve vládě opticky posílí hnutí STAN, které získá uvolněné křeslo ministra pro místní rozvoj. A protože bude ministerstvo pro legislativu, které patřilo Pirátům, zrušeno, změní se poměr sil ve vládě.
„Myslím si, že reprezentuju mladý hlas, protože ta politika je pověstná tím, že tam panuje určitá věková kategorie,“ řekla pro Radiožurnál Tina Honsejková.
U příležitosti výročí postavení berlínské zdi vydala Spolková centrála pro politické vzdělávání řadu esejí, věnovaných problému sžívání obou částí rozděleného Německa.
AfD novou frakci vytvořila poté, co s ní dosavadní spojenci kvůli skandálům a kontroverzním vyjádřením jejího volebního lídra Maximiliana Kraha odmítli spolupracovat. Součásí je i česká SPD.
Hnutí SPD nebude součástí Patriotů pro Evropu, protože mu vadí přítomnost stran, které hlasovaly pro Zelenou dohodu pro Evropu (Green Deal). Uvedl to předseda hnutí Tomio Okamura.
Aktivity strany podle soudkyně nelze považovat za protidemokratické nebo nenávistné, kritika státu a jiných názorů podle ní není automaticky projevem extremismu.
Na dvorku vlasteneckých stran je těsno, a jejich souboj o voliče může brzy přerýsovat tu část politické scény, která stojí v opozici vůči současné vládě.
S čím se potýkají rodiče dětí, které zdravotníci nalezli v babyboxech, a jak to vnímají samy děti? Jejich příběhy si můžete přečíst či poslechnout na webu iROZHLAS.cz.
„S Tomiem Okamurou bych ve vládě neseděla.“ Takto ostře se vyhranila Alena Schillerová proti případné spolupráci ANO s SPD. Ne všichni z nejužšího vedení jejího hnutí jsou ale takto nesmiřitelní.
Od té doby, co se Klaus a Zeman rozkmotřili s ODS a ČSSD, podporovali různé tuzemské politické subjekty, až nakonec společně zakotvili u SPD a přihlásili se k její podpoře.
Jeho cílem je získat další voliče a hlavně hnutí dovést k tomu, aby bylo po příštích volbách do Sněmovny součástí vlády. Okamura vede SPD od samého počátku v roce 2015, kdy stranu zakládal.
Hnutí SPD čeká v sobotu sjezd delegátů, kteří rozhodnou o novém vedení strany. Současný místopředseda Radim Fiala ale žádné výrazné personální změny neočekává.
Na konferenci vystoupí taky několik hostů – lídr společné kandidátky hnutí SPD a Trikolóra do evropských voleb Petr Mach. K delegátům promluví také bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus.
Opozičnímu hnutí SPD se podařilo udržet si monopol u radikálních voličů a přes sílící ANO i ambiciózní PRO Jindřicha Rajchla si drží svou stabilní podporu.
U některých výzkumů se můžeme orientovat například podle toho, zda agentura patří do Sdružení agentur pro výzkum trhu a veřejného mínění Simar. V tomto případě jsou ale obě agentury členem.
Demokracie politiky naučila pravidlu nezlobit voliče nad míru. Tím se stabilizovaly poměry. Zároveň se zdá, že společnost bude žít z podstaty, kterou nashromáždily minulé generace, a zadluží budoucí.
Koalici s SPD výslovně nevyloučil. „SPD volí 500 tisíc lidí, jsou to naši spoluobčané, máme demokracii, jsou svobodné volby, proč bychom je měli nějakým způsobem vylučovat,“ řekl Babiš.