Evropa suverénních národů. V europarlamentu pod vedením Alternativy pro Německo vznikla nová frakce
Pětadvacet europoslanců z osmi zemí v čele s Alternativou pro Německo (AfD) ve středu odpoledne v Bruselu založilo novou frakci nazvanou Evropa suverénních národů. Její ustavení potvrdil europoslanec AfD Petr Bystroň. Součástí skupiny je i česká Svoboda a přímá demokracie (SPD) s europoslancem Ivanem Davidem.
AfD novou frakci vytvořila poté, co s ní dosavadní spojenci kvůli skandálům a kontroverzním vyjádřením jejího volebního lídra Maximiliana Kraha o nacistických jednotkách SS odmítli spolupracovat. Krah prozatím zůstává mimo frakci.
Šéf maďarské strany Naše vlast László Toroczkai ve středu odpoledne na síti X uvedl, že frakce bude mít 28 poslanců z devíti zemí Evropské unie. Nakonec ale zakládací dokumenty podepsalo 25 poslanců z osmi států, jak DPA sdělil mluvčí spolupředsedkyně AfD Alice Weidelové. Požadavky na vytvoření frakce stanovují nejméně 23 poslanců z alespoň sedmi zemí.
Skupinu vedou společně René Aust, který je šéfem delegace AfD v europarlamentu, a Stanislaw Tyszka z polské konfederace. Jeden z místopředsednických postů získal podle informací portálu Politico také Milan Uhrík ze slovenského hnutí Republika.
Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD k nové frakci uvedla, že ji tvoří především menší a nově založené strany, které z části patří ke krajní pravici. Deník Frankfurter Rundschau napsal, že ve skupině se sbratřili evropští pravicoví extremisté.
Podle DPA si AfD vytvořila vlastní frakci, neboť dveře k těžkým vahám evropské pravice pro ni zůstaly uzavřené. Měla tak na mysli frakci Patrioti pro Evropu, do které vstoupilo i české hnutí ANO.
SPD a Alternativa pro Německo založí novou frakci v europarlamentu. Chtějí bojovat proti islamizaci
Číst článek
Aust na facebooku napsal, že AfD se podařilo najít v Evropském parlamentu nové partnery, kteří sdílejí její zásady a stojí o spolupráci. „Nyní můžeme začít nový projekt úsilí za Evropu vlastí,“ uvedl.
„Frakce vznikla v 16:50,“ řekl Bystroň, který je českého původu. „Úspěch pro AfD. Volby posunuly rovnováhu v Evropském parlamentu, nyní existují čtyři pravicově konzervativní frakce. Je to v Evropě posun doprava a konec levicové většiny,“ dodal europoslanec AfD.
V rámci frakce Evropa suverénních národů se ke 14 europoslancům AfD a Davidovi z české SPD připojili kolegové z maďarské Naší vlasti (jeden europoslanec), bulharské strany Obrození (tři europoslanci), francouzské strany Znovudobytí! (jeden europoslanec), litevské Unie lidu a spravedlnosti (jeden europoslanec), polské Konfederace (tři europoslanci) a slovenského hnutí Republika (jeden europoslanec).
Naopak španělská formace Se acabó la Fiesta (Večírek skončil; SALF) se oproti původním očekáváním k frakci zatím nepřipojila.
Šéf strany Naše vlast László Toroczkai na síti X krátce před podpisem zakládacích dokumentů napsal, že se mohou přidat další. Zároveň oznámil, že kvůli protimaďarským postojům se do skupiny nedostalo nacionalistické uskupení S.O.S. Rumunsko.
K frakci se také nepřipojilo všech šest europoslanců Konfederace. Polská europoslankyně Anna Brylkaová na X totiž napsala, že kvůli protipolským postojům některých členů AfD do frakce nevstoupí.