Slovenský premiér zvláště kritizoval česká média za obraz, který podle něj vytváří o slovenské politické reprezentaci. „Ten je daleko za únosností a jakoukoliv představou o slušnosti,“ tvrdil Fico.
Podle opozičního poslance Juraje Krúpy může jít o vykonstruovaná obvinění. Opozice už dříve tvrdila, že Fico se vyjádřeními o převratu jen snaží odklánět pozornost.
V neděli dav lidí dorazil do jedné z nejznámějších syrských věznic v Sidnáji. V úterý se pak stovky lidí sjely do márnice v damašské nemocnici, kam bylo převezeno 38 těl objevených ve věznici.
Syrská národní armáda (SNA), kterou podporuje Turecko, v pondělí dobyla město Manbidž na severu Sýrie. Od roku 2016 ho ovládaly jednotky kurdsko-arabské koalice Syrské demokratické síly (SDF).
Výroba samizdatu ve Zlíně má své zvláštnosti: lidé, kteří se jí věnovali, nebyli až na výjimky spisovatelé nebo novináři, nešlo jim v první řadě o prezentaci vlastního díla, ale o šíření informací
„Číselně můžeme říct, že zlatý věk demokracie skončil kolem roku 2010, kdy bylo na světě pouze 22 plných diktatur a nejvíce demokratických režimu,“ vysvětluje politolog Jaroslav Bílek.
Pátera začala Státní bezpečnost (StB) „hlídat“ už rok po převratu (1949) a po zatčení putoval také před soud. Psal se rok 1951, takže šlo o „zvláštní“ soudní jednání.
Skupina působící v Gruzii a v zahraničí chce v říjnu až prosinci destabilizovat situaci v zemi a vyvolat nepokoje s cílem svrhnout stávající režim, varovala gruzínská tajná služba SGB.
Jedno léto, dva vojenské převraty. Proč se armády bouří zrovna v bývalých francouzských koloniích? A je region střední a západní Afriky tím nejméně stabilním na světě?
„Ukončili jsme dosavadní režim,“ ohlásili v televizi vojáci podle agentury AFP. Její zpravodaj hlásí, že v hlavním městě Libreville je slyšet střelba z automatických zbraní.
„Najednou tak bezpečnostní a politická stabilita ‚neznámého‘ Nigeru může silně podvázat schopnost Francie dostát své spotřeby a závazkům ohledně energetické bezpečnosti,“ říká.
„Píšu jako rukojmí. Niger čelí útoku vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii, a já jsem jen jedním ze stovek občanů, kteří byli svévolně a nezákonně uvězněni,“ napsal svržený Bazoum.
V Nigeru armáda minulý týden provedla převrat a francouzská ambasáda se stala terčem útoku stoupenců puče. Aktuálně se v zemi nachází 500 až 600 francouzských občanů.
Tisíce stoupenců junty, která tento týden provedla v Nigeru převrat, v neděli pochodovaly ulicemi hlavního města Niamey s ruskými vlajkami a skandovaly protifrancouzská hesla.
„My obranné a bezpečnostní síly jsme se rozhodly skoncovat s režimem, který znáte,“ uvedl jeden z velitelů Amadou Abdramane. Důvodem jsou prý „zhoršující se bezpečnostní situace a špatné vládnutí“.
Vysoká intenzita proudu elektřiny v drátěných hraničních zátarasech nebyla vynálezem komunistů, používali je už nacisté ve stěnách kolem koncentračních táborů.
Bojující generálové proměnili Súdán ve válečnou zónu. Lidé, kteří chtěli do bezpečí, zoufale hledali pomocnou ruku. Tu jim podali dva studenti. Zachránili na 60 životů, popisuje The New York Times.
Kdo má pod kontrolou metropoli Chartúm, není v tuto chvíli jasné. Střety propukly v sobotu právě v metropoli, odkud se rozšířily i do řady dalších míst 45milionové země na severovýchodě Afriky.
„Kolikrát jsme slyšeli od ruských generálů a dalších představitelů, ať už armádních, nebo i civilních složek, že Moldavsko je dalším potenciálním cílem ruské agrese,“ říká analytik Pavel Havlíček.
Prezidentka Maia Sanduová v pondělí uvedla, že Rusko chce v Moldavsku provést násilný převrat, jehož cílem by mělo být odstranění současné prozápadní garnitury.