Gruzínská tajná služba varuje před převratem, jako byl ‚euromajdan‘. Situaci sledují Rusové i Ukrajinci
Skupina působící v Gruzii a v zahraničí chce v říjnu až prosinci destabilizovat situaci v zemi a vyvolat nepokoje s cílem svrhnout stávající režim, varovala v pondělí gruzínská tajná služba SGB podle serveru Gruzija online. V uvedeném období má být zveřejněno rozhodnutí Evropské komise, zda Gruzii udělí, anebo neudělí status kandidáta na členství v Evropské unii.
Negativní rozhodnutí má „spiklencům“ posloužit k obvinění úřadů z proruské politiky a vyvolání nepokojů, uvádí se v prohlášení SGB, kterého si všímají také ruské tiskové agentury.
Patřit k nim má exministr vnitra Vano Merabišvili, jeho bývalý náměstek Georgij Lortkipanidze, který je podle médií nyní na Ukrajině zástupcem ředitele vojenské rozvědky, Michail Baturin, bývalý tělesný strážce někdejšího gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho, a také velitel Gruzínské legie bojující po boku Ukrajinců Mamuki Mamulašvili.
Šír: Medveděv vyhrožuje anexí v gruzínských regionech? Je marginální a ‚putinštější‘ než Putin
Číst článek
Cílem „spiklenců“ je podle SGB vyvolat v Gruzii obdobu ukrajinského „euromajdanu“, tedy protestů, které na přelomu let 2013 a 2014 vedly ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče.
„Vzhledem k výzvám nynější složité geopolitické situace se na rozdíl od předchozích případů jeví nynější plán mnohem nebezpečnější pro bezpečnost země a také život, prosperitu a zdraví občanů Gruzie,“ varovala tajná služba a slíbila „všechna nezbytná preventivní opatření“ úřadů k zabránění převratu.
Ukrajina se nevměšovala, nevměšuje a nechystá se vměšovat do gruzínských záležitostí, zareagoval mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko podle agentury Unian na obvinění z ukrajinské účasti v přípravě státního převratu. Obvinil naopak režim v Tbilisi, že se pokouší očernit Ukrajinu namísto řešení domácích potíží.
Odvolání prezidentky?
Gruzínský ústavní soud podle zpráv médií v pondělí přistoupil k posouzení žádosti 80 poslanců vládní strany o zahájení procesu odvolání prozápadní prezidentky Salome Zurabišviliové kvůli jejím cestám do Evropské unie, se kterými vláda nesouhlasí.
Šéfka státu tím porušila ústavu, tvrdí vládní strana. Zároveň připouští, že bez podpory části opozice snaha o odvolání prezidentky nemá šanci uspět.
Rusko by mohlo anektovat Jižní Osetii a Abcházii. Tato představa je tam stále populární, řekl Medveděv
Číst článek
Ústavní soud by se měl vyjádřit během měsíce, uvedla Gruzija online.
Zurabišviliová nynější vládu kritizuje za odklon od EU a příklon k Rusku. Odmítá spolupráci s Ruskem, dokud ruská armáda okupuje část gruzínského území v podobě Abcházie a Jižní Osetie. Tyto provincie se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie a Moskva má na jejich území vojenské základny.
Prezidentka na jaře podpořila protesty proti vládou prosazovanému zákonu o takzvaných zahraničních agentech, tedy subjektech využívajících podporu ze zahraničí, který byl nakonec stažen z parlamentu.
Vládu kritizovala i za to, že se nepřipojila k západním sankcím proti Rusku po jeho vojenském vpádu na Ukrajinu. Šéfka státu také protestovala proti obnovení přímých letů mezi Ruskem a Gruzií poté, co ruský prezident v květnu zrušil Gruzíncům vízovou povinnost.
Gruzie, na rozdíl od Ukrajiny a Moldavska, nezískala loni v červnu na summitu EU postavení kandidáta. EU dala Tbilisi 12 podmínek, které Gruzie musí splnit, aby tento status získala. Jde především o vnitřní reformy, nezávislost soudnictví a boj proti korupci.