Německo se nedohodlo s Bratislavou, a tak zavře opravnu ukrajinské vojenské techniky u Michalovců
Německo zruší provozovnu na opravy ukrajinské vojenské techniky na východě Slovenska. Po dlouhých jednáních s Bratislavou se rozhodlo do konce roku středisko nedaleko Michalovců vyklidit a přesunout do Německa, napsala ve středu agentura DPA s odkazem na informace, které jí potvrdilo německé ministerstvo obrany. Ještě v říjnu přitom obě strany hovořily o rozšíření opravny
Opravna, která je umístěna ve vojenském útvaru slovenské armády, začala fungovat na konci roku 2022. Financování oprav zajišťovalo Německo, slovenská strana poskytovala prostory.
Podle agentury DPA mluvčí německého ministerstva obrany řekl, že se změnily „rámcové podmínky“ pro fungování provozovny, a dodal, že některé opravy poškozené ukrajinské techniky jsou „mimořádně komplexní“. „Další oprava ukrajinských zbraňových systémů je ale zajištěna,“ ubezpečil také mluvčí.
Místo jednání o krizi ve zdravotnictví jel slovenský ministr vnitra do Abú Dhabí. Sledoval závod formule 1
Číst článek
Rozhodnutí o vyklizení centra je překvapivé. Ještě v říjnu slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár po jednání se svou německou kolegyní Annalenou Baerbockovou v Berlíně uvedl, že Slovensko chce provozovnu na opravu ukrajinské techniky rozšířit.
Podle agentury DPA byla spolupráce se Slovenskem v poslední době komplikovaná. Německo se s Bratislavou nedokázalo dohodnout mimo jiné na výkladu evropských celních pravidel, která se spolupráce v opravně týkala.
Vláda premiéra Roberta Fica po loňském nástupu k moci zastavila vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob, umožnila ale komerční dodávky. Fico opakovaně kritizuje politiku Evropské unie a Severoatlantické aliance vůči Moskvě včetně protiruských sankcí.
V provozovně u Michalovců, které leží nedaleko slovensko-ukrajinské hranice, se opravovaly podle agentury DPA samohybné houfnice PzH 2000, pancéřovaná vojenská vozidla Dingo, raketometné systémy MARS II a samohybné protiletadlové kanony Gepard. Německo je po Spojených státech největším dodavatelem vojenské pomoci Ukrajině, která se už téměř tři roky brání rozsáhlé ruské invazi. Podobnou opravnu jako na východě Slovenska provozuje Německo také v Litvě.