Téma možné daně na obranu se v Polsku objevuje od začátku války na Ukrajině. Přitom by nemuselo jít o nově vyměřenou daň, ale o navýšení už existující daně, jako tomu bude například v Estonsku.
„Armáda byla zvyklá na to, že město Libavá bylo součástí vojenského prostoru. V roce 2016 se tato situace změnila a armáda by si měla uvědomit, že používá obecní komunikace,“ říká starostka města.
Opravna, která je umístěna ve vojenském útvaru slovenské armády, začala fungovat na konci roku 2022. Financování oprav zajišťovalo Německo, slovenská strana poskytovala prostory.
Ve válce, která čím dál více připomíná zákopovou válku z první světové války, usiluje Ukrajina o realistický výcvik. To zahrnuje i výcvik se starším vojenským vybavením.
Francie má novou vládu. Co to znamená pro další podporu Ukrajiny? Na straně jedné jsou Macronova častá prohlášení k vojenské podpoře Ukrajiny, na té druhé kritika, že v ní Francie zaostává.
Při tomto tempu ztrát by Rusko přibližně za rok mohlo přijít o schopnost zásobovat bojující armádu nezbytným množstvím techniky, upozornil server The Moscow Times, zakázaný ruskými úřady.
Ukrajina také varovala, že vojenská cvičení v pohraniční oblasti představují hrozbu pro globální bezpečnost kvůli blízkosti černobylské jaderné elektrárny.
Ukrajinská tajná služba SBU podle šéfa Vasyla Maljuka takto vybavená bezposádková plavidla použila poprvé loni v prosinci. Jeden kus plavidla Sea Baby má stát v přepočtu necelých pět milionů korun.
Systém má fungovat tak, že čím cennější techniku vojáci zneškodní, tím více volna dostanou, píše internetový portál ukrajinské televize Kanal 24. Tento týden to schválila vláda.
Do Ruska vyvážejí 1,4 milionu tun v hodnotě 700 milionů dolarů, což je prostě dva a půl procenta celkového vývozu jako země, protože Ekvádor skutečně na vývozu banánů je dost závislý, popisuje Soukup.
Hummery patřily původně Davidovi, který sbírá vojenskou techniku. „Ocel na pancéř má certifikát, neděláme nic, co by nebylo vyzkoušené ve válce. Běžná průbojná munice to neprostřelí,“ říká.
Netradiční atrakci pro potápění a šnorchlování nabízí od pondělí egyptská Hurgháda. Vyřazená vojenská technika na dně moře má odlákat pozornost části potápěčů od korálových útesů.
Mezi návštěvníky byli i prezident Petr Pavel nebo ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Letos pořadatelé připomněli vojenskou intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.
Polsko v současnosti nakupuje vybavení mimo klasické potřeby, na základě takzvané naléhavé operační potřeby. Vláda tvrdí, že tak částečně nahrazuje techniku, kterou poskytla bránící se Ukrajině
Jako příklad uvádí 15 oprav osobních aut starých 22 až 24 let, na které ministerstvo vynaložilo 12,5 milionu korun. Cena oprav tak násobně převyšovala hodnotu aut, vzhledem k jejich stáří.
„Cílem jednání bylo získat od Spojených států podrobnější informace zejména v oblasti modelu financování projektu tak, aby bral v úvahu rozpočtové možnosti Česka,“ uvedlo ministerstvo obrany.
„Londýn, Paříž, Brusel - tam všude jsem v posledních dnech mluvil o tom, jak posílit naše vojáky. Dosáhl jsem velmi důležitých ujednání,“ řekl Zelenskyj v pravidelném večerním projevu.
Kyjev o tanky Leopard žádal opakovaně. Doufá, že mu jeden z nejpoužívanějších západních tanků pomůže prolomit ruské linie a dobýt zpět Rusy okupovaná území.
„Rusové už nevyhrávají. Vidíme to už teď v otázce protivzdušné obrany, kdy jsou Ukrajinci schopni sestřelovat skutečně velké procento ruských dronů,“ vysvětluje vojenský analytik Jiří Vojáček.
Kyjev naléhá na západní spojence, aby mu poskytli další těžké zbraně, aby ukrajinští vojáci mohli vytlačit ruské jednotky za hranice země. Ukrajinská protiofenzíva dosud osvobodila asi polovinu území.