Trumpovou imunitou se bude nejvyšší soud zabývat v dubnu. Většinu v něm mají konzervativci

Nejvyšší soud Spojených států ve středu rozhodl, že se bude zabývat otázkou imunity bývalého prezidenta Donalda Trumpa před trestním stíháním na základě obvinění z pokusu nezákonně zvrátit výsledky prezidentských voleb v roce 2020. Jednání nejvyššího soudu je naplánováno na konec dubna, oznámily tiskové agentury.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump u soudu

Donald Trump u soudu | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Nejvyšší soud bude rozhodovat jen několik měsíců před letošními prezidentskými volbami, upozornila agentura AFP. Podle agentury DPA s tímto rozhodnutím nejvyššího soudu zůstává nejasné, zda a kdy může s bývalým prezidentem začít soud pro volební podvod.

Nejvyšší soud, ve kterém mají většinu konzervativci v poměru šesti ku třem hlasům, rozhodl, že projedná, zda lze Trumpa chránit před trestní odpovědností. Je to poprvé, kdy se soud rozhodl zabývat takovým případem, poznamenal server BBC News.

Útok na Kapitol

Federální odvolací soud 6. února rozhodl, že bývalý prezident Trump nemá imunitu před stíháním v souvislosti se snahou zvrátit poslední prezidentské volby z roku 2020, v nichž jej porazil demokrat Joe Biden.

Trump žádá soud, aby rozhodl v kauze prezidentské imunity. Podle dřívějších verdiktů ho nechránila

Číst článek

Exprezident, který si upevňuje svou pozici favorita na republikánskou nominaci do podzimních prezidentských voleb, se proti verdiktu rozhodl odvolat k nejvyššímu soudu.

Velká porota loni na návrh zvláštního vyšetřovatele Jacka Smithe rozhodla o obžalobě Trumpa z různých druhů zločinného spiknutí v návaznosti na jeho kampaň proti výsledkům prezidentských voleb roku 2020.

Tehdejší prezident nikdy neuznal svou porážku a místo toho podkopával důvěru Američanů ve volby a jejich výsledky a tlačil na činitele na různých úrovních ve snaze zablokovat jejich potvrzení.

Trumpovi příznivci vtrhli 6. ledna 2021 do sídla Kongresu ve Washingtonu, kde se zákonodárci sešli, aby formálně potvrdili Bidenovo vítězství v prezidentských volbách.

Trump předtím při projevu vyzval své příznivce, aby se vydali ke Kapitolu a dali najevo svůj nesouhlas. V důsledku nepokojů zemřelo pět lidí.

Prorazili bariéry a natlačili je na policisty. Soud uznal vinu pětice mužů, kteří spustili útok na Kapitol

Číst článek

Sám sobě milost?

Pokud Trump porazí prezidenta Bidena, mohl by se pravděpodobně pokusit využít svého postavení a nařídit novému ministru spravedlnosti, aby případ smetl ze stolu, nebo by mohl zkusit sobě samému udělit milost, upozornila dříve agentura AP.

Jelikož žádný jiný americký prezident před Trumpem nečelil obžalobě, soudy se aktuálně ocitají v neprobádaných vodách.

Bývalí prezidenti mají širokou imunitu vůči občanskoprávním žalobám vycházejícím z jejich počínání v Bílém domě, soudy se však dosud nezabývaly uplatňováním tohoto principu v trestní rovině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme