Trump žádá soud, aby rozhodl v kauze prezidentské imunity. Podle dřívějších verdiktů ho nechránila
Uchazeč o Bílý dům Donald Trump požádal Nejvyšší soud Spojených států, aby před trestním stíháním rozhodl v otázce jeho prezidentské imunity. Důvodem je kauza ovlivňování výsledků poslední prezidentské volby z roku 2020, píší americká média. Úterý byl posledním dnem, do kterého se Trump mohl odvolat proti rozhodnutí soudu nižší instance z minulého týdne. Ten rozhodl, že Trump stíhán být může.
Nejnovější vývoj v Trumpových četných kauzách se týká jeho snah udržet se v Bílém domě poté, co prohrál ve volbách před čtyřmi lety se současným prezidentem Joem Bidenem. Trump podle prokuratury mimo jiné vyvíjel tlak na úředníky nebo vyzýval své podporovatele k pochodu na americký Kapitol s cílem zvrátit výsledek voleb.
Trump nemá imunitu před stíháním v souvislosti se snahou zvrátit volby, rozhodl federální odvolací soud
Číst článek
Trumpovi obhájci naposledy letos v lednu argumentovali, že jejich klient v případu nemůže čelit trestnímu stíhání, jelikož se činů dopouštěl jako prezident pod ochranou imunity. To však odmítla nejdříve obvodní soudkyně Tanya Chutkanová a minulý týden rovněž federální odvolací soud.
V úterý se Trump s žádostí o vynesení finálního verdiktu obrátil na nejvyšší soud. „Jakkoliv se úřadující prezident může těšit imunitě, Spojené státy mají v daný čas vždy jen jednu hlavu exekutivy. A s tím postem nedostanete kartičku, která vás do konce života bude dostávat z vězení,“ uvedla Chutkanová loni v prosinci.
Odvolací soud se podle agentury Reuters minulý týden vyjádřil v podobném duchu: „Nemůžeme přijmout, že by ti, kteří obývají prezidentskou kancelář, stáli nad zákonem i po celou dobu po jejím opuštění.“
Soudní proces, který za prokuraturu vede zvláštní vyšetřovatel Jack Smith, je mezitím odložený na neurčito. Termín soudního řízení přitom s sebou nese obrovské politické důsledky, neboť favorit republikánských primárek doufá, že se jej podaří odložit až do doby po listopadových volbách, zatímco jej prokuratura viní z různých druhů zločinného spiknutí.
Na bedra nejvyššího soudu ve Washingtonu, v jehož devítičlenném senátu zasedá šest konzervativních soudců, z nichž tři jmenoval sám Trump, tak padá další díl odpovědnosti za průběh voleb. Po nich s největší pravděpodobností do Bílého domu podruhé usedne buď Biden, nebo Trump.
Post pro Trumpovu snachu?
Kromě soudních síní bojuje Trump také v politických vodách. Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta není spokojený s dosavadní šéfkou strany Ronnou McDanielovou. A podpořil kandidaturu své snachy Lary Trumpové do vedení republikánů. V něm by podle Trumpa měla stanout po boku dosavadního šéfa republikánů v Severní Karolíně Michaela Whatleye.
Nejvyšší soud jednal o vyškrtnutí Trumpa z primárek. Rebelie proti Ústavě se neúčastnil, míní právníci
Číst článek
Whatley by se podle Trumpa měl stát předsedou Národního republikánského výboru, zatímco manželka Trumpova syna Erica by měla zastávat funkci spolupředsedkyně. „Moje velmi talentovaná snacha Lara Trumpová souhlasila s kandidaturou na spolupředsedkyni RNC,“ uvedl bývalý prezident v prohlášení.
Trumpovi podle amerických médií McDanielová leží v žaludku kvůli údajně špatné práci při shánění peněz na kampaň a nevýrazným výsledkům z minulých voleb. Trump v roce 2020 prohrál se současným prezidentem Joem Bidenem a strana v doplňovacích kongresových volbách o dva roky později zaostala za očekáváními.
McDanielová navíc Trumpa loni přesvědčovala k účasti v předvolebních debatách kandidátů na republikánskou prezidentskou nominaci, což on odmítl.
Podle amerických médií by mohla McDanielová oznámit svou rezignaci na vedoucí post po primárkách v Jižní Karolíně 24. února. V nich by si Trump mohl zajistit konečnou nominaci, pokud v jejím domovském státě porazí svou zbývající soupeřku Nikki Haleyovou, jak naznačují průzkumy.