Největší americká přehrada vysychá. ‚Během pěti let z ní nebude odtékat voda,‘ varují místní

Americká vláda poprvé v historii vyhlásila stav nedostatku vody druhého stupně na řece Colorado. Ta zásobuje 40 milionů lidí ve Spojených státech a v Mexiku, ale vody je v ní kvůli suchu nedostatek. Hladina největší přehrady v USA odhaluje i lidské ostatky, které americké úřady postupně identifikují. Víc než tyto nálezy ale lidi v Americe děsí, co dalšího klimatická krize přinese.

Nevada (USA) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stojíme pod lampami na promenádě západní lasvegaské zátoky jezera Mead u Hooverovy přehrady, ale nikdo se tady neprochází. Kemp i bývalá marina jsou dávno opuštěné. Chybí tu totiž to nejpodstatnější – voda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americká vláda poprvé v historii vyhlásila stav nedostatku vody druhého stupně na řece Colorado. Na Hooverově přehradě nahrál reportáž zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba.

Jak mi říká Dave, který tu hlídá parkoviště s odstavenými jachtami, jsme teď sice na břehu jezera, ale před víc než 20 lety. Od té doby ustoupilo tak, že vidíme jen v dálce modrou tečku, která je od nás několik kilometrů.

Zeleň, kterou vidíme v pouštní krajině v ďolíku před námi, tam všude bývala voda. „Teď je tu ale sucho a pusto. Situace je špatná,“ podotýká.

Situace se zhoršuje

Co přesně se s jezerem Mead děje, mi v nedalekém Las Vegas vysvětluje Bronson Mack z Vodohospodářského úřadu jižní Nevady: „Pokud jde o výšku vodní hladiny, ta je teď o víc než 50 metrů níž než před dvaceti lety. Situace je extrémně vážná. Byla to pomalu postupující katastrofa, ale teď se situace zhoršuje velmi rychle.“

Na Rýně mají lodě problémy, z Pádu je potůček. Vysychání řek hrozí i v Česku, říká hydrolog Daňhelka

Číst článek

„Můžeme tomu říkat sucho nebo megasucho, ale základní problém je změna klimatu. Teď nám vážně hrozí, že během pěti šesti let klesne hladina až k mrtvému bodu, tedy tak nízko, že z jezera nebude žádná voda odtékat. Všichni, kdo využívají vodu z řeky Colorado, musejí zavést velmi progresivní programy na úspory vody. Je potřeba jednat,“ popisuje Mack.

Vodu z řeky Colorado využívá sedm amerických států i část Mexika, celkem jde o desítky milionů lidí. Podle americké federální vlády hrozí kolaps tohoto vodního systému a potenciální konflikty. To se projevuje už teď.

Státy závislé na vodě z řeky Colorado tento týden oznámily, že znovu nedošly k dohodě, jak by měl který z nich omezit spotřebu. Prezidentem Bidenem právě podepsaný klimatický zákon vyhrazuje čtyři miliardy dolarů právě i na programy úspor vody v oblastech trpících suchem.

‚Změna klimatu je teď a tady‘

Když se Bronson Mack osobně vydá za město k mizejícímu největšímu vodnímu rezervoáru Ameriky, které teď obnažuje lidské ostatky, vraky lodí a suchem popraskanou půdu, je to pro něj smutný pohled. Nalezená těla už úřady identifikovaly jako kostry lidí zavražděných a svržených na dno před desítkami let.

Nejextrémnější stupně sucha zasáhnou téměř třetinu Česka. Ovlivní i zemědělství

Číst článek

„Když vidím, co se děje s jezerem Mead, říkám si, že každý musí dělat víc. Každý musí lépe hospodařit se zdroji, každý musí dělat víc proto, aby zmenšil svou uhlíkovou stopu, každý si musí uvědomit, že změna klimatu je realita, a ne nějaká budoucí hrozba. Změna klimatu je tady a teď a dopadá na nás.“

„Pokud jde o nedostatek vody v řece Colorado, ten dopadne na 40 milionů lidí. Ale je také potřeba si uvědomit, že jen pětinu vody spotřebují města, čtyři pětiny využívá zemědělství. A to nejen na ovoce a zeleninu, které si pak užíváme, ale i na pěstování trávy, kterou pak vyvážíme jako krmivo. Musíme se ptát, jestli tohle dává v naší situaci smysl,“ říká Mack z Vodohospodářského úřadu jižní Nevady.

Kromě toho dál po proudu využívá vodu z řeky Colorado jen v jediném údolí u Los Angeles víc než sto golfových hřišť a o kus dál třeba Disneyland se svými lagunami nebo několik vodních parků, což někteří kritizují jako neudržitelné.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme