Nejextrémnější stupně sucha zasáhnou téměř třetinu Česka. Ovlivní i zemědělství

Česko v posledním týdnu zasáhla vlna veder – a tropické teploty v kombinaci s minimem srážek začaly znovu prohlubovat sucho. To se podle portálu Intersucho rozšíří ve dvou nejextrémnějších stupních téměř na třetinu území.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Současná vlna sucha se podepisuje i za zemědělství (ilustrační foto) | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Sucho v Česku v dalších deseti dnech zintenzivní a taky se rozšíří na větší část území. Situace je obecně nejhorší na Moravě a na západě Čech. Naopak třeba v jižních a ve středních Čechách je vody v půdě dost díky vydatným dešťům na začátku měsíce. Sucho se ale rozšíří v dalších deseti dnech i tam.

„V příštích dnech nás zasáhnou srážky, ale opět nebudou dost významné na to, aby prohlubování sucha zvrátily. Teploty sice po tom pondělním tropickém dni poklesnou, ale sucho se bude prohlubovat, rozšiřovat a pomalu zasáhne i tyto dva regiony,“ vysvětluje Petr Skalák z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Horko ničí kukuřici i vinice

Současná vlna sucha se přitom podepisuje i na zemědělství. Podle Petra Hlavinky, který se v rámci portálu Intersucho zabývá dopady sucha na zemědělství, sice situace není tak dramatická jako v předchozích letech, ale může se rychle zhoršit.

Lék na rozpálená města? Zelené střechy. Snižují teplotu a hospodaří s dešťovou vodou, soudí odborník

Číst článek

Nejvíc zasažené jsou přitom plodiny, které by teď měly vegetovat – například kukuřice nebo cukrová řepa. Současná vlna horka ničí třeba i vinice na jižní Moravě.

„Mladé porosty velmi trpí a samozřejmě nám už ve velkém odchází. Na druhou stranu je třeba podotknout, že z hlediska těch starších keřů je svým způsobem ještě čas. My nezbytně budeme potřebovat vodu v srpnu. Pokud by se nedostavila ani tam, tak by se to potom promítlo do výnosu,“ říká prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Naopak třeba u obilí nebo řepky je sucho v těchto dnech dokonce prospěšné. Právě teď totiž probíhá jejich sklizeň. Té sucho pomáhá a pozitivní vliv má i na kvalitu úrody.

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme