V Seině se objevily druhy mlžů, kteří jsou citliví na kvalitu vody. Řeku čistili kvůli olympijským hrám
Před začátkem olympijských her v Paříži nesměli triatlonisté trénovat v řece Seině, protože byla znečištěná. Nakonec se povedlo vodu vyčistit a nyní se v řece našla DNA několika druhů sladkovodních mlžů, kteří jsou na znečištění hodně citliví.
Sladkovodní mlže našla nezávislá společnost, která se zabývá životním prostředím. Vědecký tým zkoumal dopady umělého osvětlení na život v řece a chtěl zjistit, jací živočichové v řece protékající francouzskou metropolí žijí.
Jejich bádání začalo už v létě, kdy odebrali vzorky na dvaceti místech v Seině a pak v nich hledali genetickou informaci jedinců, kteří tam žili. Škeble tedy neposbírali síťkou ani jinak, jejich přítomnost zjistili tak, že přefiltrovali vodu a v ní objevili stopy DNA pocházející z buněk, které živočichové poztráceli.
Rusové se koupali v moři znečištěném mazutem. ‚Voda je velice čistá,‘ pochvalovali si
Číst článek
Paradoxně by zrovna tento druh mlžů v řece nikdo nehledal, protože se jedná o druhy, které jsou na znečištění velmi citlivé. Ve špinavé Seině je tak vědci nečekali. Je to totiž řeka, ve které se asi sto let raději nikdo nekoupal, až dokud ji s velkými náklady loni nevyčistili kvůli letním olympijským hrám.
Nyní se v řece nacházejí škeble plochá, velevrub tupý a velevrub středomořský. Hydrobiolog Vincent Prié si myslí, že spojovat výskyt těchto živočichů s nějakými opatřeními městských úředníků by bylo předčasné, jak uvedl pro deník Le Monde. Podle něj by to mohlo souviset s teplejší vodou nebo umělým osvětlením. Nevyloučil ani, že se mlži do Paříže dostali z nějakých neznámých míst kdesi jinde v Seině.
Vědci nyní v řece našli stopy 23 druhů mlžů, včetně těch už zmiňovaných, a 36 druhů ryb. Ve srovnání s tím, kolik druhů v Seině žilo v 60. letech minulého století, je to nyní desetkrát víc. Kvalitu vody by teď mohli zlepšit i samotní mlži, protože, jak upozornil hydrobiolog Prié, jeden mlž dokáže přefiltrovat až 40 litrů vody za den.