V Houstonu začal soukromý smuteční obřad za George Floyda. Pohřben bude vedle své matky
V americkém státu Texas začal pohřeb George Floyda, jehož smrt spustila v USA vlnu největších protestů proti rasismu a policejní brutalitě za několik posledních desetiletí a vyvolala silnou odezvu i v mnoha světových zemích. Floyd má být po obřadu pohřben vedle své matky na jednom z předměstí Houstonu, napsala agentura AP.
Ačkoliv je úterní akce soukromá, sešlo se před kostelem nejméně 50 lidí. Vzpomínkové akce na Floydovu počest přitom začaly ve Spojených státech již před šesti dny. První z nich se konala v Minneapolisu, kde Floyd 25. zemřel poté, co mu bělošský policista Derek Chauvin klečel při zatýkání téměř devět minut na krku i poté, co zatýkaný přestal jevit známky života. Podle videa pořízeného na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím Floyd opakovaně říkal, že nemůže dýchat, a prosil strážníka, aby jej nezabíjel.
Šestihodinový pohřeb. V Houstonu se několik tisíc lidí přišlo rozloučit s Georgem Floydem
Číst článek
Další pietní shromáždění se konalo o víkendu ve městě Raeford v Severní Karolíně poblíž Floydova rodiště. V pondělí pak přišlo několik tisíc lidí na rozloučení s Floydovým tělem, které bylo několik hodin veřejně vystaveno v kostele v Houstonu.
Záznam z incidentu kolující na sociálních sítích se stal popudem pro statisíce lidí, aby vyšli do ulic nehledě na pandemii covidu-19, která na některých místech země stále není zcela pod kontrolou. Ačkoliv byla většina protestů v posledních dnech poklidná, zejména v prvních dnech po Floydově smrti se demonstrace na mnoha místech zvrhly v násilné střety s policií, žhářství a rabování. Na 40 měst zavedlo dočasné zákazy nočního vycházení, policie zatkla po celé zemi přes 10 000 lidí.
Odstraňování památníků
V USA se přitom podle AP daly kvůli kauze do pohybu procesy, jež byly ještě před dvěma týdny v podstatě nemyslitelné. Na mnoha místech byly odstraněny památníky a sochy upomínající na osobnosti Konfederace, která během americké občanské války z let 1861 až 1865 hájila otroctví. Řada měst rovněž diskutuje o zásadních reformách policejních sborů a celkového pojetí toho, jak v některých komunitách zajistit bezpečnost bez přehnaného používání donucovací síly.
V havajských košilích, ale po zuby ozbrojení. Co je zač hnutí Boogaloo, které se přidává k protestům v USA?
Číst článek
Kauza rovněž zasáhla do nadcházejících prezidentských voleb. Podpora Donalda Trumpa, který usiluje o znovuzvolení, se nachází na jedné z nejnižších úrovní od začátku jeho prezidentství. Podle jednoho nedávného výzkumu se osm z deseti Američanů domnívá, že se jejich země ubírá špatných směrem. Demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden se v pondělí setkal s Floydovou rodinou a nahrál také poselství na video, které bude přehráno na úterním soukromém pohřbu.
V souvislosti s Floydovou smrtí byli zatčeni čtyři policisté, kteří přišli o místo ve sboru města Minneapolis. Místní radnice přitom uvedla, že se chystá tamní městskou policii rozpustit úplně. Zasahující policista Chauvin čelí obvinění z vraždy. Jeho tři kolegové přítomní u zásahu podle vyšetřovatelů vraždě napomáhali. Všem hrozí až 40leté vězení.