Izrael a Hizballáh mají důvod pro příměří, nejvíce ho ale ocení civilisté, míní politoložka Taterová
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nejspíš má vyjednanou podporu pro dohodu o příměří s teroristickým hnutí Hizballáh. Pro Radiožurnál to uvedla Eva Taterová, politoložka z Ústavu pro soudobé dějiny. Ani klid zbraní podle ní nemusí znamenat dlouhodobý mír, především libanonským bojovníkům může přestávka prospět. „Pro Izrael je důležité netříštit nadále svoje vojenské a další síly,“ míní dále Taterová.
Dá se odhadovat, jakou podporu má ten návrh dohody s Hizballáhem v izraelské vládní koalici a jakou váhu tam mohou mít výzvy krajně pravicového ministra národní bezpečnosti Bena Gvira, aby jednání o příměří byla okamžitě ukončena?
Tyhle kritické hlasy se samozřejmě objevují a Ben Gvir už měl prohlásit, že jednání o příměří má být historickou zmařenou šancí Hizballáh definitivně zničit.
Ale co se týče izraelské vlády jako celku, tak z informací, co máme, to spíše vypadá, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu má skutečně dojednanou podporu a návrh na příměří bude pravděpodobně schválen, byť nám to ještě musí potvrdit vývoj v dalších hodinách.
Podle ministra zahraničí Gid'ona Sa'ara jsou pro Izrael klíčové dvě otázky – jak zajistit, aby se Hizballáh v rámci příměří znovu nepřeskupil a nevyzbrojil a aby dodržoval domluvený odstup od severní izraelské hranice. Mohou to podle vás efektivně zajistit právě libanonské armádní posily na jihu země?
Je to určitá naděje, mimo jiné i z toho důvodu, že Hizballáh je v tuto chvíli poměrně zdecimován. Přišel jednak o svého dlouholetého nejvyššího vůdce Hasana Nasralláha, ale zároveň padla velká část bojovníků Hizballáhu.
Pro tuhle chvíli se to podařit může a libanonská armáda v tomto směru jistě může sehrát důležitou roli. Ale samozřejmě se nabízí otázka, co bude dál, co bude do budoucna, až se Hizballáh z těchto ztrát vzpamatuje a obnoví své síly.
Které ze stran teď záleží na klidu zbraní víc – Izraelcům, nebo vedení Hizballáhu, potažmo jeho sponzorovi Íránu?
Úplně nejvíc na tom určitě záleží libanonským a izraelským civilistům, kteří mají své domovy na obou stranách hranice. Obecně se dá říci, že obě z bojujících stran mají své důvody, proč by tuto vojenskou konfrontaci chtěly v tuto chvíli ukončit. Pro Izrael je důležité netříštit nadále svoje vojenské a další síly, protože hlavním bojištěm a polem zájmu je pro ně Pásmo Gazy.
Co se týká Hizballáhu, tam je znatelné poměrně velké oslabení, o kterém jsem mluvila. Proto předpokládám, že většina členů Hizballáhu se shoduje, že by jim přestávka v bojích jednoznačně prospěla.
Izrael a Hizballáh směřují k příměří. Podle Netanjahua bude dohoda výhodná pro Tel Aviv
Číst článek
Navíc všichni s napětím čekají, jak se bude vyvíjet mezinárodní politika po nástupu Donalda Trumpa do pozice amerického prezidenta. Očekává se, že pravděpodobně bude velmi podporovat Izrael, a pokud by neprošla tahle možnost vyjednávání o příměří, tak do budoucna by to mohlo být mnohem horší, protože americká administrativa pod vládou Donalda Trumpa by Hizballáhu mohla nadiktovat mnohem tvrdší podmínky.
Je jasné, jakou roli ve vyjednávání o americkém návrhu hraje nebo hrál Teherán?
To úplně bezprostředně zjevné není, protože ten plán se měl údajně dojednávat na ose mezi Spojenými státy americkými, Francií, Izraelem a libanonskou vládou, která nepřímo vyjednává i s Hizballáhem.
Role Íránu v tomhle ohledu není bezprostředně jasná, byť je zjevné, že Hizballáh je dlouhodobě prodlouženou rukou Íránu a že určitě od vedení v Teheránu dostal nějaké instrukce.
Rozhovor si můžete poslechnout na začátku článku.